REKLAMA

O przestrzeganiu stawki godzinowej w radiowej debacie związków i pracodawców

Od początku roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa - wynosi 13 zł brutto. Nieuczciwi pracodawcy, którzy nie stosują się do nowych przepisów i zaniżają wynagrodzenia swoim pracownikom, mogą jednak spodziewać się kontroli Państwowej Inspekcja Pracy. Razem z Solidarnością prowadzi ona już akcję przeciwko omijaniu stawki godzinowej.
 O przestrzeganiu stawki godzinowej w radiowej debacie związków i pracodawców
/ www.pexels.com

Sprawa stawki godzinowej i monitorowanie jej stosowania było tematem debaty „Kapitał i praca” na antenie PR24. Jednym z gości programu była ekspertka NSZZ „Solidarność” Barbara Surdykowska.

 

Jak podkreśliła, do Solidarności można przekazywać informacje w sytuacji, w której dana osoba na umowie cywilnoprawnej nie otrzymuje 13 zł brutto za godzinę.

 

Zgłoszenia służą temu, by PIP w sposób bardziej sprecyzowany, punktowy mogła w tych miejscach przeprowadzić kontrolę w zakresie przestrzegania nowych regulacji dotyczących płacy minimalnej przy umowach cywilnoprawnych” - wyjaśniła.

 

Zaznaczyła, że PIP może kontrolowań stawkę godzinową, ale warto zastanowić się nad rozszerzeniem jej kompetencji o możliwość przekształcania umów cywilno-prawnych w umowy o pracę, o ile rzeczywiście mają one taki charakter.

 

Zdaniem przedstawicielki Solidarności, do dyskusji jest też kwestia wysokości kar, jakie może nakładać PIP oraz ich ewentualne powiązanie z liczbą zatrudnianych pracowników.

 

Całą debatę można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1727282,PIP-skontroluje-przestrzeganie-minimalnej-stawki-godzinowej

 

Anna Grabowska


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura