Rzecznik Episkopatu: inicjatywa #Wielkanoc – stwórzmy wirtualny stół wielkanocny

Epidemia uniemożliwia nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia i filmiki z życzeniami i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wirtualny stół wielkanocny – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.
 Rzecznik Episkopatu: inicjatywa #Wielkanoc – stwórzmy wirtualny stół wielkanocny
/ YT, print screen/Onet
 

"W te święta nikt nie może czuć się samotny i odizolowany, dlatego twórzmy wspólnotę posługując się nowymi mediami. Wiele osób będzie nam za to wdzięcznych, że jesteśmy razem i o nich pamiętamy" – powiedział PAP ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że – jak mówił św. Jan Paweł II – "wiara umacnia się, gdy jest przekazywana, także przez nowoczesne media".
 

W informacji przekazanej PAP rzecznik Episkopatu podkreślił, że "to pierwsze święta, gdy dla dobra nas samych oraz naszych rodzin i całego społeczeństwa, powinniśmy zostać w domu i świętować w gronie osób, z którymi mieszkamy".
 

"Nie oznacza to, że mamy w tym czasie być samotni i smutni. Nowe technologie dają nam duże możliwości komunikacji w prosty sposób. Kontaktujmy się z naszymi rodzinami, składajmy sobie życzenia telefonicznie i on-line. W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny przesyłajmy filmiki i zdjęcia z naszych domów i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Dzięki temu stworzymy wspólnotę przy wirtualnym stole wielkanocnym. Nie zastąpi to naszych bezpośrednich spotkań, ale w obecnej trudnej sytuacji pozwala utrzymywać nasze relacje. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w izolacji i kwarantannie. Dzielmy się radością i nadzieją, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa" – powiedział rzecznik.
 

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił do łączenia się w modlitwie poprzez transmisje wielkanocnych mszy świętych oraz do pobłogosławienia pokarmów w domu. "W tym roku, z powodu epidemii, w kościołach nie odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Księża biskupi poprosili, by ojciec rodziny lub inna osoba, odmówili przed wielkanocnym posiłkiem błogosławieństwo, którego formułę można znaleźć m.in. na stronach diecezjalnych i na stronie www.episkopat.pl. Możemy też odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zapraszam do uczestnictwa w Niedzielę Wielkanocną w południe w transmisji w TVP1, Polsacie i TV Trwam modlitwy Regina Coeli z papieżem Franciszkiem, który udzieli całemu światu specjalnego błogosławieństwa +Urbi et Orbi+" – dodał.
 

Rzecznik Episkopatu poprosił, aby w Święta Wielkanocne pamiętać także o osobach potrzebujących pomocy oraz modlić się w intencji ustania epidemii, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych.

Magdalena Gronek


źródło: PAP/mgw/ robs/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe