REKLAMA

Papież Franciszek: Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu powiedział, że Unia Europejska stoi w obecnym momencie pandemii przed epokowym wyzwaniem, od którego - jak dodał - zależeć będzie przyszłość jej samej i całego świata. Apelował o solidarność i unikanie podziałów.
 Papież Franciszek: Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem
/ PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL
W orędziu wygłoszonym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po mszy w pustej bazylice Świętego Piotra, gdzie nie było wiernych, papież mówił: – Spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem kieruję szczególną myśl ku Europie.

Po drugiej wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali – dodał.

Dziś – oświadczył – Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata. Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych.

Franciszek przestrzegł kraje europejskie przed "egoizmem interesów partykularnych i pokusą powrotu do przeszłości", bo to niesie "zagrożenie wystawienia na ciężką próbę pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń".

Nie jest to czas na podziały – wskazał.

/PAP
kpaAnkieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura