Niemieckie media żądają wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

- UE musi jednoznacznie dać do zrozumienia, że wybory prezydenckie w Polsce nie mogą się odbyć w maju, gdyż byłoby to niedemokratyczne i niemoralne - pisze Piotr Buras w internetowej wersji die Zeit w artykule pt. "Polska: Wprowadzić stan klęski żywiołowej natychmiast!". Buras jest dyrektorem warszawskiego biura think tanku European Council on Foreign Relations, ekspert ds. europejskich i niemieckich. Wcześniej był, a jakże, publicystą Gazety Wyborczej.
 Niemieckie media żądają wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej
/ morguefile.com

- W dobie epidemii koronawirusa Węgry są prawdopodobnie pierwszą autokracją w UE - a Polska będzie drugą. Plan polskiego rządu, aby zorganizować wybory prezydenckie 10 maja, pomimo kryzysu epidemicznego, jest kpiną z demokracji i stanowi poważne zagrożenie dla milionów ludzi. Jeśli te wybory się odbędą, będzie to śmiertelny cios dla demokracji w Polsce i pogrąży kraj w bezprecedensowym kryzysie politycznym.
(...)
Gdyby prezydent został wybrany spośród kandydatów z szeregów opozycji, byłby to krok całkowicie zmieniający sytuację, ponieważ mógłby on wetować ustawodawstwo PiS. Ale właśnie z tego powodu rząd jest zdeterminowany, aby przeprowadzić głosowanie w dotychczasowym terminie


- pisze m.in. Buras

tłum. Marian Panic

cyk

Źródło: Zeit.de

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe