Tusk w der Spiegel: Carl Schmitt [NSDAP] byłby dumny z Orbana, ale Kaczyński jest bardziej niebezpieczny

Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, były premier, udzielił wywiadu niemieckiemu der Spiegel - Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbána - mówi między innymi Tusk. Carl Schmitt był członkiem NSDAP i prawnikiem, szefem Związku Prawników Narodowo-Socjalistycznych, później wydawcą i redaktorem naczelnym Gazety Prawników Niemieckich, skrajnym antysemitą, jako prawnik usprawiedliwiał morderstwa polityczne i budował podstawy narodowo-socjalistycznej ideologii.
 Tusk w der Spiegel: Carl Schmitt [NSDAP] byłby dumny z Orbana, ale Kaczyński jest bardziej niebezpieczny
Wikipedia CC BY-SA 2,0 European Parliament
Tusk mówi w wywiadzie, ze niektórzy przywódcy z EPL stawiają przed swoimi obywatelami "diabelski" wybór bezpieczeństwo czy wolność.

SPIEGEL: Ma pan na myśli Viktora Orbána na Węgrzech. Po zatwierdzeniu przez parlament ustawy nadającej mu większe prerogatywy, może teraz rządzić na mocy dekretów. Czy Węgry nadal są demokracją?

Tusk: Orbán rządzi na Węgrzech środkami nadzwyczajnymi od czasu kryzysu uchodźczego. Wykorzystuje strach przed migracją, a teraz przed wirusem, aby rozszerzyć swoją władzę. Niektóre z jego środków prawdopodobnie będą uzasadnione. Jego podejście może nie budzić zastrzeżeń z formalno-prawnego punktu widzenia. Ale to nie ma nic wspólnego z duchem demokracji. Ile razy w naszej historii widzieliśmy, jak politycy stosują prawa, które zostały wprowadzone w celu rozszerzenia ich uprawnień? Wiemy to z Niemiec. Jestem pewien: Carl Schmitt ...

SPIEGEL: ... prawnik konstytucyjny, który usprawiedliwiał reżim w czasach nazistowskich ...

Tusk:… tak, Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbána.


Tusk obawia się, ze wobec tego, że nie udało się wykluczyć Orbana z EPL w lutym, Orban ma w tej grupie europarlmentarnej sokuszników i może chcieć ją "przekształcić w sojusz oparty na narodowym konserwatywnym, autorytarnym modelu". Mówi również, że kiedyś był przyjacielem Orbana, ale ten został "skorumpowany przez władzę".

SPIEGEL: Rząd w pana kraju ojczystym również wykorzystuje pandemię do podważenia demokracji. Gdzie widzi pan podobieństwa do sytuacji na Węgrzech?

Tusk: Sytuacja w Polsce jest inna. Z jednej strony mamy silną opozycję i silne organizacje pozarządowe. Mimo że pan Kaczyński i partia PiS kontrolują media państwowe, jest wystarczająco dużo prywatnych, wolnych mediów. Z drugiej strony mamy polityków, którzy są zdeterminowani, aby przejąć całą władzę. Myślę, że Jarosław Kaczyński jest bardziej niebezpieczny niż Viktor Orbán. Orbán może jest cyniczny, ale jest także pragmatyczny. Natomiast Kaczyński stara się niemal chorobliwie zdobyć jak najwięcej władzy.


- mówi Tusk

Źródło: der Spiegel

cyk


Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura