REKLAMA

PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów

W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
 PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów
/ YT, print screen/TelewizjaRepublika
 

Rzecznik rządu po wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast w Polsce poinformował dziennikarzy, że dotyczyło ono m.in. sytuacji w domach pomocy społecznej (DPS). "Rząd ze względu na sytuację, która występuje w nieco ponad 20 samorządach, w nieco ponad 20 DPS-ach, zdecydował się na skierowanie odpowiedniej pomocy w postaci dodatkowego sprzętu dla tych placówek" - podkreślił.
 

Jak dodał, samorządy zaapelowały o to, abyśmy dokonali odpowiednich modyfikacji w przepisach dotyczących finansów publicznych m.in. zwiększenia elastyczności w zakresie budżetów samorządu terytorialnego. "Pan premier do tych próśb się przychylił. W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe, ale również, żeby realizować po prostu te zadania, które wynikają wprost z obowiązków zadań własnych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego" - zapowiedział rzecznik rządu.
 

Müller odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że jeśli chodzi o propozycje dotyczące samorządu, będą one przedstawione pod koniec tygodnia. "Zmiany dotyczące chociażby reguł wydatkowych dla samorządów, to będą propozycje, które przedstawi wicepremier Jadwiga Emilewicz pod koniec tego tygodnia" - dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że wśród tematów wtorkowej wideokonferencji była m.in. kwestia inwestycji publicznych, które również będą realizowane przez samorządy. Jak zaznaczył, pierwszym krokiem było ogłoszenie w ubiegłym tygodniu utworzenia funduszu dróg samorządowych. "Premier ogłosił, że będą dodatkowe środki finansowe 3 mld zł na to, by były realizowane inwestycje w mniejszych gminach i powiatach, by zasilić mniejsze przedsiębiorstwa, które realizują te inwestycje, ale też oczywiście, by zadbać o te potrzeby drogowe w tych miastach" - stwierdził.
 

Według Müllera w trakcie spotkania padały różne prośby ze strony przedstawicieli samorządu terytorialnego "w zakresie modyfikacji przepisów o charakterze formalnym, proceduralnym". "Te wszystkie uwagi będziemy analizować m.in. dotyczące elastyczności wydatków budżetowych poszczególnych samorządów, by mogły one dostosowywać je do swoich potrzeb" - mówił rzecznik rządu.
 

Dodał, że padały też różnego rodzaju postulaty dotyczące m.in. organizacji transportu zbiorowego czy pytanie, kiedy będzie przywrócone funkcjonowanie szkół. Jak zauważył, te decyzje są dopiero przed nami.
 

Müller pytany był o zgodę rządu na postulaty samorządowców dotyczące np. zawieszenia janosikowego oraz zrekompensowania z budżetu państwa ubytku dochodów, takich jak tych z gospodarki odpadami, ograniczenie wpływu z biletów z komunikacji miejskiej czy stref płatnego parkowania.
 

Przyznał, że podczas spotkania z premierem niektórzy włodarze miast wskazywali na kwestię janosikowego. "Ale wśród samorządów nie ma jednomyślności" - zaznaczył. Jak zauważył, ograniczenie janosikowego dla jednych miast oznacza obniżenie możliwości inwestycyjnych dla drugich, ponieważ np. programy rządowe nie mogłyby być zasilane tymi środkami. "Więc jednolitego podejścia w tym zakresie nie ma i modyfikacji samego janosikowego na tym etapie nie przewidujemy" - dodał rzecznik rządu.
 

Poinformował, że podczas spotkania padły też postulaty modyfikacji przepisów dotyczących rekompensat, czyli np. jeżeli dany samorząd poniósł jakiś wydatek z tytułu obniżenia czynszu, żeby państwo to zrekompensowało.
 

Zaznaczył, że okres epidemii jest trudny nie tylko dla finansów samorządowych, ale również dla finansów rządu. "Więc my pewnego rodzaju ruchy będziemy podejmować, ale one będą miały charakter konkretnych programów np. programu inwestycji czy dofinasowania przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej" - dodał. Poinformował również o zgodzie "ze strony rządu na pewne uelastycznienie finansów samorządów, tak, aby mogły w inny sposób refinansować wydatki np. poprzez zwiększenie zadłużenia".
 

W wideokonferencji z premierem wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
 

Zdanowska poinformowała na Twitterze, że najważniejszym tematem wideokonferencji było bezpieczeństwo finansowe mieszkańców. "Samorządowcy: będziemy oszczędzać, ale potrzebujemy dodatkowych działań ze strony państwa na pomoc dotkniętym przez kryzys i sprawne funkcjonowanie naszych miast" - przekazała prezydent Łodzi. 
 

Grzegorz Bruszewski, Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski, Olga Łozińska

 

źródło: PAP/gb/ mzk/ rbk/ oloz/ par/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura