PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów

W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
 PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów
/ YT, print screen/TelewizjaRepublika
 

Rzecznik rządu po wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast w Polsce poinformował dziennikarzy, że dotyczyło ono m.in. sytuacji w domach pomocy społecznej (DPS). "Rząd ze względu na sytuację, która występuje w nieco ponad 20 samorządach, w nieco ponad 20 DPS-ach, zdecydował się na skierowanie odpowiedniej pomocy w postaci dodatkowego sprzętu dla tych placówek" - podkreślił.
 

Jak dodał, samorządy zaapelowały o to, abyśmy dokonali odpowiednich modyfikacji w przepisach dotyczących finansów publicznych m.in. zwiększenia elastyczności w zakresie budżetów samorządu terytorialnego. "Pan premier do tych próśb się przychylił. W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe, ale również, żeby realizować po prostu te zadania, które wynikają wprost z obowiązków zadań własnych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego" - zapowiedział rzecznik rządu.
 

Müller odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że jeśli chodzi o propozycje dotyczące samorządu, będą one przedstawione pod koniec tygodnia. "Zmiany dotyczące chociażby reguł wydatkowych dla samorządów, to będą propozycje, które przedstawi wicepremier Jadwiga Emilewicz pod koniec tego tygodnia" - dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że wśród tematów wtorkowej wideokonferencji była m.in. kwestia inwestycji publicznych, które również będą realizowane przez samorządy. Jak zaznaczył, pierwszym krokiem było ogłoszenie w ubiegłym tygodniu utworzenia funduszu dróg samorządowych. "Premier ogłosił, że będą dodatkowe środki finansowe 3 mld zł na to, by były realizowane inwestycje w mniejszych gminach i powiatach, by zasilić mniejsze przedsiębiorstwa, które realizują te inwestycje, ale też oczywiście, by zadbać o te potrzeby drogowe w tych miastach" - stwierdził.
 

Według Müllera w trakcie spotkania padały różne prośby ze strony przedstawicieli samorządu terytorialnego "w zakresie modyfikacji przepisów o charakterze formalnym, proceduralnym". "Te wszystkie uwagi będziemy analizować m.in. dotyczące elastyczności wydatków budżetowych poszczególnych samorządów, by mogły one dostosowywać je do swoich potrzeb" - mówił rzecznik rządu.
 

Dodał, że padały też różnego rodzaju postulaty dotyczące m.in. organizacji transportu zbiorowego czy pytanie, kiedy będzie przywrócone funkcjonowanie szkół. Jak zauważył, te decyzje są dopiero przed nami.
 

Müller pytany był o zgodę rządu na postulaty samorządowców dotyczące np. zawieszenia janosikowego oraz zrekompensowania z budżetu państwa ubytku dochodów, takich jak tych z gospodarki odpadami, ograniczenie wpływu z biletów z komunikacji miejskiej czy stref płatnego parkowania.
 

Przyznał, że podczas spotkania z premierem niektórzy włodarze miast wskazywali na kwestię janosikowego. "Ale wśród samorządów nie ma jednomyślności" - zaznaczył. Jak zauważył, ograniczenie janosikowego dla jednych miast oznacza obniżenie możliwości inwestycyjnych dla drugich, ponieważ np. programy rządowe nie mogłyby być zasilane tymi środkami. "Więc jednolitego podejścia w tym zakresie nie ma i modyfikacji samego janosikowego na tym etapie nie przewidujemy" - dodał rzecznik rządu.
 

Poinformował, że podczas spotkania padły też postulaty modyfikacji przepisów dotyczących rekompensat, czyli np. jeżeli dany samorząd poniósł jakiś wydatek z tytułu obniżenia czynszu, żeby państwo to zrekompensowało.
 

Zaznaczył, że okres epidemii jest trudny nie tylko dla finansów samorządowych, ale również dla finansów rządu. "Więc my pewnego rodzaju ruchy będziemy podejmować, ale one będą miały charakter konkretnych programów np. programu inwestycji czy dofinasowania przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej" - dodał. Poinformował również o zgodzie "ze strony rządu na pewne uelastycznienie finansów samorządów, tak, aby mogły w inny sposób refinansować wydatki np. poprzez zwiększenie zadłużenia".
 

W wideokonferencji z premierem wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
 

Zdanowska poinformowała na Twitterze, że najważniejszym tematem wideokonferencji było bezpieczeństwo finansowe mieszkańców. "Samorządowcy: będziemy oszczędzać, ale potrzebujemy dodatkowych działań ze strony państwa na pomoc dotkniętym przez kryzys i sprawne funkcjonowanie naszych miast" - przekazała prezydent Łodzi. 
 

Grzegorz Bruszewski, Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski, Olga Łozińska

 

źródło: PAP/gb/ mzk/ rbk/ oloz/ par/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj

W Bydgoszczy w wypadku na jednym z przystanków tramwajowych zginęła 15-letnia dziewczyna. Na tory miał ją wepchnąć jej rówieśnik.

Nowa afera szpiegowska w Niemczech z ostatniej chwili
Nowa afera szpiegowska w Niemczech

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Mieli zbierać informacje dot. obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech, planować wybuchy i podpalenia.

Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

REKLAMA

PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów

W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
 PMM rozmawiał z prezydentami W-wy, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Müller: Będą środki finansowe dla samorządów
/ YT, print screen/TelewizjaRepublika
 

Rzecznik rządu po wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych miast w Polsce poinformował dziennikarzy, że dotyczyło ono m.in. sytuacji w domach pomocy społecznej (DPS). "Rząd ze względu na sytuację, która występuje w nieco ponad 20 samorządach, w nieco ponad 20 DPS-ach, zdecydował się na skierowanie odpowiedniej pomocy w postaci dodatkowego sprzętu dla tych placówek" - podkreślił.
 

Jak dodał, samorządy zaapelowały o to, abyśmy dokonali odpowiednich modyfikacji w przepisach dotyczących finansów publicznych m.in. zwiększenia elastyczności w zakresie budżetów samorządu terytorialnego. "Pan premier do tych próśb się przychylił. W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe, ale również, żeby realizować po prostu te zadania, które wynikają wprost z obowiązków zadań własnych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego" - zapowiedział rzecznik rządu.
 

Müller odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował, że jeśli chodzi o propozycje dotyczące samorządu, będą one przedstawione pod koniec tygodnia. "Zmiany dotyczące chociażby reguł wydatkowych dla samorządów, to będą propozycje, które przedstawi wicepremier Jadwiga Emilewicz pod koniec tego tygodnia" - dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że wśród tematów wtorkowej wideokonferencji była m.in. kwestia inwestycji publicznych, które również będą realizowane przez samorządy. Jak zaznaczył, pierwszym krokiem było ogłoszenie w ubiegłym tygodniu utworzenia funduszu dróg samorządowych. "Premier ogłosił, że będą dodatkowe środki finansowe 3 mld zł na to, by były realizowane inwestycje w mniejszych gminach i powiatach, by zasilić mniejsze przedsiębiorstwa, które realizują te inwestycje, ale też oczywiście, by zadbać o te potrzeby drogowe w tych miastach" - stwierdził.
 

Według Müllera w trakcie spotkania padały różne prośby ze strony przedstawicieli samorządu terytorialnego "w zakresie modyfikacji przepisów o charakterze formalnym, proceduralnym". "Te wszystkie uwagi będziemy analizować m.in. dotyczące elastyczności wydatków budżetowych poszczególnych samorządów, by mogły one dostosowywać je do swoich potrzeb" - mówił rzecznik rządu.
 

Dodał, że padały też różnego rodzaju postulaty dotyczące m.in. organizacji transportu zbiorowego czy pytanie, kiedy będzie przywrócone funkcjonowanie szkół. Jak zauważył, te decyzje są dopiero przed nami.
 

Müller pytany był o zgodę rządu na postulaty samorządowców dotyczące np. zawieszenia janosikowego oraz zrekompensowania z budżetu państwa ubytku dochodów, takich jak tych z gospodarki odpadami, ograniczenie wpływu z biletów z komunikacji miejskiej czy stref płatnego parkowania.
 

Przyznał, że podczas spotkania z premierem niektórzy włodarze miast wskazywali na kwestię janosikowego. "Ale wśród samorządów nie ma jednomyślności" - zaznaczył. Jak zauważył, ograniczenie janosikowego dla jednych miast oznacza obniżenie możliwości inwestycyjnych dla drugich, ponieważ np. programy rządowe nie mogłyby być zasilane tymi środkami. "Więc jednolitego podejścia w tym zakresie nie ma i modyfikacji samego janosikowego na tym etapie nie przewidujemy" - dodał rzecznik rządu.
 

Poinformował, że podczas spotkania padły też postulaty modyfikacji przepisów dotyczących rekompensat, czyli np. jeżeli dany samorząd poniósł jakiś wydatek z tytułu obniżenia czynszu, żeby państwo to zrekompensowało.
 

Zaznaczył, że okres epidemii jest trudny nie tylko dla finansów samorządowych, ale również dla finansów rządu. "Więc my pewnego rodzaju ruchy będziemy podejmować, ale one będą miały charakter konkretnych programów np. programu inwestycji czy dofinasowania przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej" - dodał. Poinformował również o zgodzie "ze strony rządu na pewne uelastycznienie finansów samorządów, tak, aby mogły w inny sposób refinansować wydatki np. poprzez zwiększenie zadłużenia".
 

W wideokonferencji z premierem wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
 

Zdanowska poinformowała na Twitterze, że najważniejszym tematem wideokonferencji było bezpieczeństwo finansowe mieszkańców. "Samorządowcy: będziemy oszczędzać, ale potrzebujemy dodatkowych działań ze strony państwa na pomoc dotkniętym przez kryzys i sprawne funkcjonowanie naszych miast" - przekazała prezydent Łodzi. 
 

Grzegorz Bruszewski, Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski, Olga Łozińska

 

źródło: PAP/gb/ mzk/ rbk/ oloz/ par/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe