Msza święta w intencji Kanonizacji bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

Dzisiaj w Gdańsku - Jasieniu, w Kościele pw. Bł.Doroty z Mątew, odbyła się Msza św. w intencji "Kanonizacji Patrona NSZZ "Solidrność", bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, ponieważ tradycyjnie od czasu beatyfikacji w dniu imienin ks.Jerzego - 23 kwietnia - "Solidarność" modli się o kanonizację swojego duchowego Patrona - bł. Ks. Jerzego.
 Msza święta w intencji Kanonizacji bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
materiały prywatne

Drugą intencją Mszy była modlitwa za "Solidarność z Życiem", ponieważ dziś upływa równo 30 lat od uchwalenia przez II Krajowy Zjazd Delegatów stanowiska w sprawie "ochrony prawnej życia od poczęcia". 30 lat temu, wieczorem , w hali Olivia , delegaci - lekarze : Barbara Frączek z Rzeszowa i Jerzy Umiastowski z Gdańska wnioskując o przyjęcie tej uchwały , w dramatycznym wystąpieniu prosili Delegatów na KZD  o przyjęcie tej uchwały jako wyjątkowego daru imieninowego dla Księdza Jerzego , który zarówno jako kapłan jak i duszpasterz środowisk służby zdrowia w podziemiu wspierał ideę "prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci".  2 lata później , oryginalny tekst tej  Uchwały Zjazdu  został przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez   przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Mariana Krzaklewskiego w trakcie oficjalnej audiencji w Watykanie jako "dar "Solidarności" dla Papieża Polaka" , który właśnie w tym czasie przygotowywał swoją ponadczasową  encyklikę o "Ewangelii życia" ("Evangelium Vitae").

W dzisiejszej Mszy celebrowanej przez proboszcza parafii  bł.Doroty  - ks. Zygmunta Słomskiego wzięli udział : Marian Krzaklewski - były przewodniczący NSZZ "Solidarność" z małżonką Marią  oraz   państwo Jerzy i Elżbieta Pałubiccy - działacze podziemnej "S" z Gdańska , którzy od 1984 roku ,po dzień dzisiejszy są członkami "Straży Solidarności" przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

W kościele Bł. Doroty na Jasieniu w Gdańsku od kilku lat towarzyszą wiernym relikwie krwi  bł.Ks. Jerzego ( przekazane  do parafii w dniu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - 11.11.2018 roku jako dar ołtarza)  i "Krzyż Pielgrzymi" ks.Jerzego przywieziony z parafii Św. Stanisława na Żoliborzu z napisem po polsku i po francusku "Zło Dobrem Zwyciężaj" ("Triomphe du Mal par le Bien"). Napis po francusku przypomina o tym , że w swojej drodze pielgrzymowania krzyż odwiedził Parlament UE w Brukseli. Na głównym krzyżu umieszczone są dwa krzyże , które od 1984 roku pielgrzymowały po Polsce i Europie - ten bezpośrednio umieszczony na dużym krzyżu wykonany został z drewna jodłowego, z którego wykonano katafalk , na który spoczywała trumna bł.  męczennika w dniach uroczystości pogrzebowych w listopadzie 1984 roku (zdjęcie tego krzyża w załączeniu  -  był krzyżem umieszczonym na Wielkanoc 2019 na Grobie Pańskim w parafii w Gdańsku Jasieniu).

Rok temu pielgrzymi krzyż został przewieziony z Żoliborza do kościoła bł. Doroty przez byłego szefa "S" i grupę parafian i  umieszczony w bocznej nawie obok relikwii  błogosławionego Patrona Solidarności. W parafii od wielu lat działa w ramach "Żywego Różańca", "Roża pw. Błogosławionego Księdza Popiełuszki" jako jedna z pierwszych w Polsce i Europie. Obok relikwii ks. Jerzego umieszczona jest "Księga Łask doznanych za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego", gdzie wierni zapisują swoje świadectwa łask otrzymanych za pośrednictwem bł. Kapłana Męczennika .

30 Rocznica II KZD i przyjęcia uchwały ws. "Solidarni z Życiem"

krzyż.jpg

Marian Krzaklewski


Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: