Niemiecki publicysta demontuje niemiecki triumfalizm:"W Polsce liczba zakażonych jest pięć razy mniejsza"

Boris Reitschuster jest niemieckim publicystą, wcześniej był korespondentem niemieckich mediów w Moskwie, współpracownikiem dpa i AFP
 Niemiecki publicysta demontuje niemiecki triumfalizm:"W Polsce liczba zakażonych jest pięć razy mniejsza"
/ screen YouTube Tichys Einblick

- „Najlepsza reputacja od lat - w czasie kryzysu coronowego Merkel staje się wzorem do naśladowania dla całego świata” - taki szumnie brzmiący tytuł można było wczoraj przeczytać na stronie Focus Online, powtórzony również na stronie państwowej rozgłośni „Deutsche Welle”. „Silne przywództwo” - WHO chwali Merkel w czasie kryzysu epidemicznego”- pojawiło się z kolei w n-tv i to już kilka dni wcześniej (równocześnie Merkel wychwala tam kontrowersyjną WHO). „Dlaczego powinniśmy być szczęśliwi, że Angela Merkel nadal jest kanclerzem” - to z kolei nagłówek ze „Sterna” (który, nawiasem mówiąc, należy do imperium Liz Mohn, która z kolei jest bliska pani kanclerz): „Roztropność, analityczny chłód, dalekowzroczność - oświadczenie pani kanclerz po raz kolejny pokazało, że nasz kraj jest w dobrych rękach. Także, a nawet zwłaszcza, podczas kryzysu corony”.

Do owych hymnów pochwalnych przyłączył się także Jacques Schuster - redaktor naczelny die WELT. Pod nagłówkiem „Dobra robota, Niemcy!” napisał: „Rządowi federalnemu udało się w kryzysie uniknąć katastrofy. Jens Spahn ma wszelkie powody do dumy. A Angela Merkel? Będzie zapewne pierwszym kanclerzem od 1949 r., która nie zostanie przeczołgana”. Również FAZ trzyma się mocno tej linii:„ Lekarstwo Merkel jest tym właściwym” - pisze w tytule gazeta z Frankfurtu. A Focus basuje: „Merkel w olśniewającej późnej formie: jako coronowa kanclerz pokazała nagle swe nowe oblicze”: „Wszystko się chwieje. Ekonomia, współżycie społeczne, stabilność, która wydawała się taka naturalna. Kryzys coronowy staje się crash-testem bez precedensu. Angela Merkel, pomóż? Pani kanclerz sprawdziła się w obecnym czasie w podwójnej roli: jako zarządzająca kryzysem i jako dozorczyni. W tym wszystkim najpotężniejsza kobieta świata pokazuje to, za czym wielu ludzi od dłuższego czasu tęskniło: wysoką gotowość do podejmowania ryzyka i ogromną odwagę”.

Mamy tu do czynienia z ikonopisarstwem a nie żurnalistyką. Listę podobnych hagiograficznych tekstów można by ciągnąć w nieskończoność. A im częściej powtarzane jest to tak wszechobecne w mediach alleluja na cześć pani kanclerz i jej rządu, tym większa pewność, że coś z tego przylgnie do świadomości wielu ludzi.


- opisuje Reitschuster sposób w jaki niemieckie "wiodące media" opisują "sukcesy" niemieckiego rządu. Już wcześniej niemiecka administracja oskarżana była o manipulacje statystykami, w celu wykazania mniejszej śmiertelności spowodowanej koronawirusem.

Następnie wskazuje wątłe źródła, na których ma się opierać niemiecki triumfalizm w zakresie relacjonowania niemieckich sukcesów w zakresie zwalczania koronawirusa. Ma to być na przykład raport mało znanego brytyjskiego think-tanku, według którego, co ciekawe Tajwan, uważany w całym świecie za wzorowy przykład radzenia sobie z kryzysem, znalazł się nie tylko za Niemcami, ale i za Chinami, które przez długi czas epidemię tuszowały. Korea Południowa z doskonałym zarządzaniem kryzysowym również znalazła się za Republiką Federalną.

- Jeśli spojrzeć na liczby zgonów na 100 000 mieszkańców, to tylko pięć spośród wszystkich krajów G20 ma wyższą śmiertelność niż Niemcy: Włochy, USA, Kanada, Francja i Wielka Brytania (...)

A w zestawieniu unijnym wygląda to jeszcze bardziej ponuro. Owszem, Włochy, Francja, Szwecja, Portugalia, Belgia, Hiszpania i Irlandia mają wyższą liczbę zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców, ale to oznacza, że tylko siedem z 27 krajów UE jest w gorszej sytuacji niż Niemcy, zaś 19 odnotowuje o wiele mniejszą liczbę przypadków śmiertelnych - w tym większość krajów Europy Wschodniej, od Polski po Węgry, przez Rumunię, Bułgarię aż po Kraje Bałtyckie. Austria, która jest znacznie bliżej włoskiego punktu zapalnego i została dotknięta znacznie wcześniej, również ma mniej zgonów niż Niemcy. A zatem jaki mistrz świata? 20 miejsce wśród 27 krajów UE? A Merkel jako „model do naśladowania dla całego świata”? Doprawdy?

(...)

Podobnie gdy chodzi o ogólną liczbę zakażonych. Tutaj sytuacja przedstawia się nie lepiej. Tylko osiem z 27 krajów UE ma wyższy wskaźnik infekcji (w przeliczeniu na milion mieszkańców); nawet w ostro krytykowanej Szwecji ten wskaźnik jest niższy niż w Niemczech (śmiertelność jest tam trzykrotnie wyższa, ale wciąż niższa niż w pięciu innych krajach UE). W Polsce, która zareagowała bardzo wcześnie, liczba zakażonych jest pięć razy niższa niż w Niemczech, podobnie w Grecji. W Czechach jest to mniej niż jedna trzecia, a w Rumunii i na Węgrzech nie sięga nawet połowy liczby, jaką odnotowują Niemcy.
(...)


- pisze Boris Reitschuster

tłum. Marian Panic

cyk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

Spiegel: Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji z ostatniej chwili
"Spiegel": Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Czeski rząd ujawnił poważną rosyjską operację wywierania wpływu na sześć krajów UE. W centrum sprawy znajduje się portal informacyjny Voice of Europe - pisze portal tygodnika "Spiegel" w artykule "Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji".

Marcin Najman trafił do szpitala z ostatniej chwili
Marcin Najman trafił do szpitala

Marcin Najman trafił do szpitala. Sportowiec musi przejść operację.

Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr z ostatniej chwili
Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr

UEFA zapowiedziała, że wysłucha trenerów reprezentacji narodowych, jeśli chcą mieć kadry składające się z 26 piłkarzy, zamiast 23, na mistrzostwa Europy w Niemczech. W kwietniu w Duesseldorfie odbędą się warsztaty z selekcjonerami i działaczami uczestników turnieju.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Alert dotyczy pięciu województw, najmocniej będzie wiało w Małopolsce i wschodniej części Podkarpacia. Z prognoz wynika, że miejscami pojawią się też burze.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Lekarz zabrała głos.

Przyjaciel Putina Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny z ostatniej chwili
"Przyjaciel Putina" Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny

Były kanclerz Niemiec Gerard Schröder kolejny raz zaproponował swoją pomoc w "wynegocjowaniu końca wojny na Ukrainie". Polityk ten cały czas z dumą ogłasza, że jest przyjacielem Vladimira Putina.

REKLAMA

Niemiecki publicysta demontuje niemiecki triumfalizm:"W Polsce liczba zakażonych jest pięć razy mniejsza"

Boris Reitschuster jest niemieckim publicystą, wcześniej był korespondentem niemieckich mediów w Moskwie, współpracownikiem dpa i AFP
 Niemiecki publicysta demontuje niemiecki triumfalizm:"W Polsce liczba zakażonych jest pięć razy mniejsza"
/ screen YouTube Tichys Einblick

- „Najlepsza reputacja od lat - w czasie kryzysu coronowego Merkel staje się wzorem do naśladowania dla całego świata” - taki szumnie brzmiący tytuł można było wczoraj przeczytać na stronie Focus Online, powtórzony również na stronie państwowej rozgłośni „Deutsche Welle”. „Silne przywództwo” - WHO chwali Merkel w czasie kryzysu epidemicznego”- pojawiło się z kolei w n-tv i to już kilka dni wcześniej (równocześnie Merkel wychwala tam kontrowersyjną WHO). „Dlaczego powinniśmy być szczęśliwi, że Angela Merkel nadal jest kanclerzem” - to z kolei nagłówek ze „Sterna” (który, nawiasem mówiąc, należy do imperium Liz Mohn, która z kolei jest bliska pani kanclerz): „Roztropność, analityczny chłód, dalekowzroczność - oświadczenie pani kanclerz po raz kolejny pokazało, że nasz kraj jest w dobrych rękach. Także, a nawet zwłaszcza, podczas kryzysu corony”.

Do owych hymnów pochwalnych przyłączył się także Jacques Schuster - redaktor naczelny die WELT. Pod nagłówkiem „Dobra robota, Niemcy!” napisał: „Rządowi federalnemu udało się w kryzysie uniknąć katastrofy. Jens Spahn ma wszelkie powody do dumy. A Angela Merkel? Będzie zapewne pierwszym kanclerzem od 1949 r., która nie zostanie przeczołgana”. Również FAZ trzyma się mocno tej linii:„ Lekarstwo Merkel jest tym właściwym” - pisze w tytule gazeta z Frankfurtu. A Focus basuje: „Merkel w olśniewającej późnej formie: jako coronowa kanclerz pokazała nagle swe nowe oblicze”: „Wszystko się chwieje. Ekonomia, współżycie społeczne, stabilność, która wydawała się taka naturalna. Kryzys coronowy staje się crash-testem bez precedensu. Angela Merkel, pomóż? Pani kanclerz sprawdziła się w obecnym czasie w podwójnej roli: jako zarządzająca kryzysem i jako dozorczyni. W tym wszystkim najpotężniejsza kobieta świata pokazuje to, za czym wielu ludzi od dłuższego czasu tęskniło: wysoką gotowość do podejmowania ryzyka i ogromną odwagę”.

Mamy tu do czynienia z ikonopisarstwem a nie żurnalistyką. Listę podobnych hagiograficznych tekstów można by ciągnąć w nieskończoność. A im częściej powtarzane jest to tak wszechobecne w mediach alleluja na cześć pani kanclerz i jej rządu, tym większa pewność, że coś z tego przylgnie do świadomości wielu ludzi.


- opisuje Reitschuster sposób w jaki niemieckie "wiodące media" opisują "sukcesy" niemieckiego rządu. Już wcześniej niemiecka administracja oskarżana była o manipulacje statystykami, w celu wykazania mniejszej śmiertelności spowodowanej koronawirusem.

Następnie wskazuje wątłe źródła, na których ma się opierać niemiecki triumfalizm w zakresie relacjonowania niemieckich sukcesów w zakresie zwalczania koronawirusa. Ma to być na przykład raport mało znanego brytyjskiego think-tanku, według którego, co ciekawe Tajwan, uważany w całym świecie za wzorowy przykład radzenia sobie z kryzysem, znalazł się nie tylko za Niemcami, ale i za Chinami, które przez długi czas epidemię tuszowały. Korea Południowa z doskonałym zarządzaniem kryzysowym również znalazła się za Republiką Federalną.

- Jeśli spojrzeć na liczby zgonów na 100 000 mieszkańców, to tylko pięć spośród wszystkich krajów G20 ma wyższą śmiertelność niż Niemcy: Włochy, USA, Kanada, Francja i Wielka Brytania (...)

A w zestawieniu unijnym wygląda to jeszcze bardziej ponuro. Owszem, Włochy, Francja, Szwecja, Portugalia, Belgia, Hiszpania i Irlandia mają wyższą liczbę zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców, ale to oznacza, że tylko siedem z 27 krajów UE jest w gorszej sytuacji niż Niemcy, zaś 19 odnotowuje o wiele mniejszą liczbę przypadków śmiertelnych - w tym większość krajów Europy Wschodniej, od Polski po Węgry, przez Rumunię, Bułgarię aż po Kraje Bałtyckie. Austria, która jest znacznie bliżej włoskiego punktu zapalnego i została dotknięta znacznie wcześniej, również ma mniej zgonów niż Niemcy. A zatem jaki mistrz świata? 20 miejsce wśród 27 krajów UE? A Merkel jako „model do naśladowania dla całego świata”? Doprawdy?

(...)

Podobnie gdy chodzi o ogólną liczbę zakażonych. Tutaj sytuacja przedstawia się nie lepiej. Tylko osiem z 27 krajów UE ma wyższy wskaźnik infekcji (w przeliczeniu na milion mieszkańców); nawet w ostro krytykowanej Szwecji ten wskaźnik jest niższy niż w Niemczech (śmiertelność jest tam trzykrotnie wyższa, ale wciąż niższa niż w pięciu innych krajach UE). W Polsce, która zareagowała bardzo wcześnie, liczba zakażonych jest pięć razy niższa niż w Niemczech, podobnie w Grecji. W Czechach jest to mniej niż jedna trzecia, a w Rumunii i na Węgrzech nie sięga nawet połowy liczby, jaką odnotowują Niemcy.
(...)


- pisze Boris Reitschuster

tłum. Marian Panic

cyk



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe