Min. Wąsik: Prokuratura i policja prowadzą czynności ws. koncertu zorganizowanego w Ciechanowie

Policja wraz z prokuraturą prowadzi czynności w kierunku narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Skierowała też stosowne wnioski o nałożenie kar w trybie administracyjnym do sanepidu - poinformował w niedzielę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Chodzi o koncert Kasi Kowalskiej, który został zorganizowany w ostatnią sobotę przez prezydenta Ciechnowa Krzysztofa Kosińskiego.
Leszek Szymański Min. Wąsik: Prokuratura i policja prowadzą czynności ws. koncertu zorganizowanego w Ciechanowie
Leszek Szymański / PAP
 

Jak wynika z filmów i zdjęć zamieszczonych w Internecie, bawili się na nim ludzie, którzy nie przestrzegali zasad bezpiecznego dystansu. Na opublikowanych nagraniach widać, jak kilkaset osób gromadzi się pod sceną. Tymczasem nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.
 

W niedzielę wiceminister MSWiA Maciej Wąsik przekazał na Twitterze, że prokuratura i policja prowadzą czynności w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia mieszkańców Ciechanowa. "Policja wraz z prokuraturą prowadzi czynności w tej sprawie w kierunku art 160 Kodeksu Karnego - narażenie na niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia. Policja skierowała też stosowne wnioski o nałożenie kar w trybie administracyjnym do sanepidu" – napisał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
 

Jak zapowiadał urząd miasta w Ciechanowie (Mazowieckie) na otwartych przestrzeniach miejskich między budynkami wielorodzinnymi, w sumie w 9 miejscach w dniach od 27 kwietnia do 6 maja miały odbywać się koncerty muzyczne.
 

Informując o cyklu wydarzeń muzycznych, ciechanowski samorząd zaapelował do mieszkańców miasta "o wysłuchanie koncertów z okien lub balkonów mieszkań". "W przypadku obecności na terenie lub w pobliżu miejsca odbywania się koncertów należy zachować od siebie bezpieczną odległość 1,5 metra, zakryć usta i nos oraz przestrzegać zasad sanitarnych" - podkreślono m.in. w komunikacie.
 

Według Urzędu Miasta Ciechanowa, nad bezpieczeństwem w trakcie koncertów czuwała będzie Straż Miejska oraz policja, natomiast same wydarzenia będą transmitowane poprzez internetową stronę portalu społecznościowego tamtejszego samorządu oraz COEK STUDIO.
 

"W Ciechanowie, w czasie stanu epidemii, zrealizowany zostanie wyjątkowy projekt muzyczny. Artyści wystąpią na otwartych przestrzeniach miejskich między budynkami wielorodzinnymi. Będzie można ich wysłuchać z okien i balkonów. W 9 miejscach na żywo zagrają i zaśpiewają: Kasia Kowalska, Alicja Szemplińska, Konstancja Molewska, Filip Czyżykowski, Łukasz Juszkiewicz, Edyta Szewczyk, Wojtek Gęsicki, Szymon Ostromecki oraz Horyzonty. Odbędzie się też pokaz tańca ognia" - informował w środę Urząd Miasta.
 

Jak przypomniał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, nawiązując do trwającej epidemii koronawirusa, "ludzie kultury w tym trudnym czasie mają ograniczoną możliwość realizacji swojej pracy i pasji". Wspomniał przy tym, iż na całym świecie koncerty muzyczne na żywo są odwoływane, na czym cierpią nie tylko pracownicy tej branży, ale przede wszystkim odbiorcy. "Większość wydarzeń kulturalnych przenosi się do sieci. W Ciechanowie mieliśmy zaplanowane na ten rok duże koncerty z udziałem świetnych i znanych artystów. Większość z nich może się nie odbyć z uwagi na wprowadzone ograniczenia. Jednak razem z miejską jednostką kultury szukamy alternatyw i sposobów dotarcia do mieszkańców" – powiedział Kosiński, odnosząc się do planowanego cyklu koncertów.
 

Pierwszy z nich, jak zapowiedział ciechanowski Urząd Miasta, odbył się 27 kwietnia o godz. 18. na osiedlu "Aleksandrówka II", gdzie wystąpi Alicja Szemplińska; ostatni zaplanowano na 6 maja, także o godz. 18, na osiedlu "Płońska", gdzie pojawi się Szymon Ostromecki. Koncert Kasi Kowalskiej odbył się 2 maja, o godz. 18., na osiedlu "Aleksandrówka II". Z kolei 5 maja, o godz. 20., na osiedlu "Płońska" przewidywano występ grupy MAORI z pokazem tańca z ogniem. 
 

Aleksandra Kuźniar

 

źródło: PAP/akuz/ robs/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe