Ekspert: Białoruś liczy na przyspieszenie rozmów o dostawach ropy przez Polskę po kwarantannie

- Myślę, że po zniesieniu kwarantanny w Polsce ten temat będzie omawiany bardziej aktywnie - powiedział wicepremier Białorusi Dmitrij Krutoj w kontekście szerszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na Białoruś, po kryzysie dotykającym jej dostaw z Rosji. Białoruś sprowadza obecnie ropę saudyjską i amerykańską, ale docelowo dostawy mają opierać się na umowach długoterminowych. Stany Zjednoczone zapewniły, że są w stanie zapewnić 100% dostaw zapewnianych wczesniej przez Rosję. Mówi się o wykorzystaniu w tym celu ropociągu "Przyjaźń"
 Ekspert: Białoruś liczy na przyspieszenie rozmów o dostawach ropy przez Polskę po kwarantannie
Naftoport w Gdańsku. Screen YouTube Dobre bo polskie

- Białoruś podbija stawkę. Mówi już nie o jednorazowych dostawach spoza Rosji, które już do niej dotarły, ale umowach długoterminowych. Liczy na przyspieszenie rozmów o rewersie z Polakami po zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem


- pisze ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik

- BiznesAlert.pl informował już o przygotowaniu taryfy na import ropy przez rewers Ropociągu Przyjaźń oraz decyzji polskiego operatora PERN o modernizacji infrastruktury w Polsce, która mogłaby umożliwić takie dostawy. Amerykanie deklarowali zimą, że mogliby zapewnić sto procent zapotrzebowania Białorusi na ropę, realizowanego obecnie głównie z wykorzystaniem dostaw z Rosji.


- pisze Wojciech Jakóbik w artykule "Białoruś liczy na przyspieszenie rozmów o dostawach ropy przez Polskę po kwarantannie"

Źródło: BiznesAlert.pl

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura