Niemieckie media po kompromisie Kaczyński-Gowin: Opozycja [w Polsce] jest przerażona

- Wielka zbrodnia. Wolta w Warszawie: Faktyczny szef rządu chce anulować wybory prezydenckie w Polsce. Opozycja jest przerażona - pisze jak zawsze "życzliwy" Polsce Florian Hassel w internetowej wersji Sueddeutsche Zeitung
 Niemieckie media po kompromisie Kaczyński-Gowin: Opozycja [w Polsce] jest przerażona
Pixabay.com
- Posłowie z opozycji i eksperci prawni skrytykowali scenariusz zaplanowany przez liderów partii. „Umowa między Kaczyńskim a Gowinem nie ma podstawy prawnej” i narusza konstytucję, powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll dla Gazety Wyborczej. „Sąd Najwyższy nie ma podstaw prawnych do unieważnienia czegoś, co się nie wydarzyło”. Zgodnie z konstytucją i prawem wyborczym sąd może potwierdzić lub unieważnić wybory dopiero po ustaleniu oficjalnego wyniku końcowego i na podstawie skarg dotyczących nieprawidłowości. Lewicowy kandydat na prezydenta Robert Biedroń określił scenariusz Kaczyńskiego-Gowina jako „wielką zbrodnię o niespotykanej dotąd skali”.

- pisze Hassel opierając się jak zwykle jedynie na opiniach pasujących mu do tezy

Hassel uważa, że "jedynym legalnym sposobem odwołania wcześniej zaplanowanych wyborów jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego". A najlepszą ilustracją jego znajomości polskiego prawa jest to jak pisze o pełniącym obecnie funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Kamilu Zaradkiewiczu "związany z rządem sędzia Kamil Zaradkiewicz jako „pełniący funkcję prezes ” - urząd, który tak naprawdę nie istnieje w konstytucji", "zapominając dodać, że Kamil Zaradkiewicz został powołany na podstawie art.13a par. 1 w zw z art. 111 par. 4 ustawy o SN.

- W oficjalnym oświadczeniu dla senatu z 27 kwietnia Sąd Najwyższy, który był wówczas jeszcze niezależny, stwierdził zarówno co do samej zasady, jak i poszczególnych punktach niezgodności z prawem obecnie uchwalonych wyborów korespondencyjnych, w tym zmiany samego prawa wyborczego.


- pisze Hassel

Komentarz: Bo Sąd Najwyższy jest niezależny tylko wtedy kiedy kieruje nim nominat akceptowany przez niemieckie media

tłum. Marian Panic

cyk

 

Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy weto ws. budżetu UE jest...
Tygodnik

Opinie

Popkultura