REKLAMA

[video] Rafał Bochenek: "Sankcje" wobec Polski to brukselskie strachy na lachy

- Chciałbym zwrócić uwagę na pewne niedyplomatyczne, tak bym to nazwał, zachowanie pana Timmermansa, bo przecież dyskusja na tym panelu dotyczyła zupełnie czego innego, przyszłości Unii Europejskiej. Właśnie przez takie zachowania, przez takie wypowiedzi znaczących polityków unijnych doprowadzamy do takich a nie innych nastrojów w ogóle w całej Unii Europejskiej - mówił na temat wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który ośmielił się pouczać Polaków jak mają przestrzegać swojej konstytucji, rzecznik rządu Rafał Bochenek w TVP Info
 [video] Rafał Bochenek: "Sankcje" wobec Polski to brukselskie strachy na lachy
/ screen YouTube

Dzisiaj Komisja Europejska na czele której stoi pan Timmermans jest naprawdę bardzo źle oceniana przez Europejczyków, we Francji ponad 60 procent społeczeństwa negatywnie ocenia Komisję Europejską i jej działania, podobnie jest w Niemczech około 50 procent, w Hiszpanii również, w Polsce także. A dlaczego? Właśnie przez takie wypowiedzi, które tak naprawdę wiążą się z tym, że Komisja Europejska wyszła ze swojej roli. Komisja Europejska powinna być strażniczka traktatów i powinna realizować te kompetencje i te zadania, które zostały dookreślone w traktatach i powinna realizować również politykę, która jest niejako narzucana przez Radę Europejską. Tego niestety nie robi i to jest przykład wypowiedzi, która jest tak naprawdę przeciwskuteczna.


- mówił Rafał Bochenek

Odpowiadając na pytanie o polską odpowiedź na ultimatów w sprawie rzekomego łamania zasad prworządności w Polsce mówił:

Tak, mija w tym tygodniu. Odpowiedź, bo cały czas przecież pozostajemy w dialogu z Komisją Europejską, zostanie wysłana w terminie, termin mamy do wtorku, prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem taka odpowiedź wyjdzie od nas.


Na pytanie o to czy polski rząd nie boi się wprowadzenia ewentualnych sankcji przeciwko Polsce Rafał Bochenek odpowiedział:

Nie, bo one są nierealne, one są groźby, strachy na lachy trochę, podnoszone przez polityków z Brukseli, nie wiem po co, nie wiem czemu one mają służyć. Dzisiaj Unii Europejskiej potrzebna jest jedność, a poprzez tego typu groźby, tego typu zastrzeżenia, wprowadzamy negatywna atmosferę do takiej unijnej dyskusji, doprowadzamy do tego, że państwa zaczynają się różnić między sobą, zaczyna się nerwowa atmosfera, niepotrzebne dywagacje na nieważne tematy. Dzisiaj my musimy rozmawiać o Unii Europejskiej, o tym jak ona powinna w przyszłości wyglądać, a widać z tych wypowiedzi, że politycy unijni niekoniecznie są do tego skłonni.


nnŹródło: TVP Info

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura