Szefowa KE zadowolona z propozycji budżetowych proponowanych przez Merkel i Macrona

Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła poniedziałkową propozycję kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ws. wieloletniego budżetu i instrumentu na rzecz ożywienia gospodarczego.
 Szefowa KE zadowolona z propozycji budżetowych proponowanych przez Merkel i Macrona
/ YT, print screen/CDU
 

Jak podał Reuters, dwójka liderów chce, żeby UE jak najszybciej porozumiała się w sprawie kształtu unijnej kasy na 2020 r. oraz narzędzia wsparcia gospodarek krajów członkowskich. Paryż i Berlin proponują, by za pomocą funduszu ożywienia można było przekazać 500 mld euro grantów dla najmocniej dotkniętych kryzysem sektorów i regionów w UE.
 

"Z zadowoleniem przyjmuję konstruktywną propozycję Francji i Niemiec. Bierze ona pod uwagę zakres i rozmiar wyzwania gospodarczego, przed którym stoi Europa, i słusznie kładzie nacisk na potrzebę pracy nad rozwiązaniem opartym na budżecie europejskim. Jest to zgodne z kierunkiem propozycji, nad którą pracuje Komisja" - napisała w oświadczeniu von der Leyen.
 

Propozycja Berlina i Paryża pojawia się niespełna dwa tygodnie przed zaplanowanym na 27 maja przedstawieniem projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską. Von der Leyen zaznaczyła, że uwzględni nie tylko stanowiska stolic, ale również Parlamentu Europejskiego w tej kwestii.
 

KE wskazuje, że strategia odbudowy gospodarczej powinna opierać się na trzech różnych filarach. Po pierwsze podjęcie natychmiastowych działań, by umożliwić państwom członkowskim wspieranie gospodarki. Chodzi o uelastycznienie ram pomocy państwa i uruchomienie klauzuli zwalniającej z wymogów paktu stabilności i wzrostu, a także wsparcia gospodarek ze strony EBC i EBI.
 

Drugim filarem jest pakiet 540 mld euro pożyczek w różnych formach, które stanowią trzon odpowiedzi na kryzys, jaką uzgodniła eurogrupa.
 

Wreszcie trzeci filar to wieloletnie ramy finansowe uzupełnione instrumentem ożywienia, który Komisja ma przyjąć w przyszłym tygodniu.
 

"Razem plany te muszą umożliwić państwom członkowskim i przedsiębiorstwom przetrwanie kryzysu, a następnie zainicjowanie ogromnych inwestycji niezbędnych do przywrócenia gospodarki europejskiej na właściwe tory" - zaznaczyła KE.

 

Krzysztof Strzępka

 

źródło: PAPstk/ kar/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe