Była Więźniarka Auschwitz i ofiara dr Mengele do dyrekcji Muzeum Auschwitz: Nie musimy się zgadzać, ale..

Parę słów przed 14.06.2020 roku do dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau z okazji 80 rocznicy Pierwszego transportu Polaków z Tarnowa do Auschwitz.nnNie musimy zgadzać się we wszystkim. Można się z nami nie zgadzać. Można obruszać, że w czasie epidemii koronawirusa i ryzyka zakażeniem chorobą chcemy zaryzykować i oddać hołd poległym w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, więźniom I Transportu 14.06.1940r., który przybył tam z Tarnowa. To historia polskiej martyrologii, o której nikt nie powinien zapomnieć.
 Była Więźniarka Auschwitz i ofiara dr Mengele do dyrekcji Muzeum Auschwitz: Nie musimy się zgadzać, ale..
/ Konrad Dakowicz
Zdecydowanie nie damy się spacyfikować nikomu. Zrobimy wszystko co tylko możliwe, aby przekaz o 14.06.1940r. poszedł w świat, który mało o tym wie. Najwyższa pora, aby w końcu się dowiedział. Nadal bez odpowiedzi pozostaje pytanie - czy w tym dniu pod Ścianą Śmierci Bloku 11, będzie nas reprezentował Prezydent Polski? Czy stanie obok nas i  wspólnie zapali znicz, pochyli głowę ku pamięci pomordowanych tu Polaków? Polaków, dla których Niemcy stworzyli ten obóz, Polaków, którzy byli tu pierwszymi więźniami. Polaków, którzy byli rozstrzeliwani pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu  Bloku 11, nazywanego Polskim Blokiem Śmierci. Najmłodsza rozstrzelana, Leokadia Samarzyk, w dniu rozstrzelania miała zaledwie 9 lat. Czy polscy posłowie i senatorowie upamiętnią 80 rocznicę I transportu - o co apelowaliśmy? Czy media nagłośnią tę ważną dla Polski rocznicę?
Będziemy w tym dniu obecni. Zachowamy obowiązkowy  2-metrowy dystans, zasłonimy usta i nosy, spryskamy według wymogów sanitarnych ręce i inne części  ciała, waszymi środkami dezynfekcyjnymi. 

Doskonale wiecie, że nie jesteśmy burzycielami spokoju publicznego, a jednak  staracie się przypiąć nam taką łatkę, starając się zdyskredytować i zepchnąć do narożnika traktując jak „oszołomów”.  Na pewno nie będziemy się z nikim bić drzewcami flag polskich. Na pewno nie będziemy śpiewać  utworów bitowców, chyba, ze Hymn Polski jest zaliczany  przez dyrekcję Muzeum Auschwitz do takich utworów. Musicie w końcu zrozumieć, że jesteśmy po prostu Polakami, którzy chcą móc oddać  w dniu 14.06.2020 roku hołd tym, co zostali bestialsko pomordowani przez Niemców w KL Auschwitz. Pamiętamy o tym, nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy. Bo to nasz polski obowiązek. Czy potraficie to uszanować?  Postarajcie się nie mnożyć sztucznych przeszkód i barier nie do przebycia. Zachowajcie się godnie i podejdźcie z respektem do naszych inicjatyw. Do naszego prawa i obowiązku PAMIĘCI o Przodkach.

I tu, jeżeli mowa o respekcie, pamiętajcie o byłych więźniach, ocalałych z KL Auschwitz, którzy zechcą zapalić znicz i odmówić modlitwę w tym tragicznym miejscu. Mam nadzieję, że zapamiętaliście lekcje z 75 rocznicy wyzwolenia obozu i nie zostaną stworzone niewytłumaczalne bariery i podziały pomiędzy nami, byłymi więźniami. Nie dzielcie nas na tych bardziej i mniej godnych uwagi. Na lepszych i gorszych. Pozostało nas tak niewielu.

I tu muszę zwrócić uwagę na liczne zobowiązania, o których nas zapewniliście,w liście z dnia 5 marca 2020 roku, podpisanym przez dyrektora Muzeum, pana  Piotra Cywińskiego:
 

" jeżeli swoja obecność w obchodach 14 czerwca zapowiedzą byli więźniowie obozu , Muzeum jak zawsze zapewni im wszelką opiekę i pomoc, a także  w razie takiego życzenia  nocleg i wyżywienie.”


Wygląda, że to niestety były tylko piękne słowa. Rzeczywistość jest w poniższej odpowiedzi z Muzeum z maja 2020r: 

"Muzeum nie pokrywa kosztów dojazdów, ani wyżywienia i zakwaterowania osób, które są zainteresowanie upamiętnieniem" 


Każda osoba chcąca złożyć hołd Ofiarom będzie miała taką możliwość. W dniu 14 czerwca, w godzinach 15.00-17.00 będzie możliwe indywidualne wejście na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. Na teren Muzeum będą mogły wchodzić w odstępach czasowych maksymalnie dwie osoby, przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres 14czerwca@auschwitz.org, w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia.”
Komentarz zbyteczny. 

Jako byłemu więźniowi tego niemieckiego obozu, myślę, że przysługuje mi prawo wzięcia udziału w proponowanym przez Muzeum programie obchodów 14 czerwca 2020r. Nie powinnam o to prosić, bo jest to  poniżające. Proszę nie robić ze mnie żebraka. Wszyscy byli więźniowie Auschwitz powinni dostać zaproszenie i ewentualnie informacje o planowanych uroczystościach. Nawet jeżeli są one symboliczne. Do nas należy decyzja czy będziemy czy nie. Zaproszenie na uroczystości powstania obozu dla byłych polskich więźniów, których zostało tak niewielu powinno być przecież czymś naturalnym. Nie aktem łaski dyrekcji muzeum KL Auschwitz.  Nie należy nas przecież zaliczać do grupy „turystów indywidualnych”. 
PROGRAM OBCHODÓW GŁÓWNYCH:

• Msza Święta w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach pod przewodnictwem bp. Romana Pindla - planowana transmisja 

• Symboliczne upamiętnienie na terenie byłego obozu Auschwitz I - planowana transmisja
Aby wszystko było bardziej skomplikowane, dzisiaj ukazał się nowy komunikat Muzeum  o Możliwośći zwiedzania Miejsca Pamięci 30 i 31 maja.
http://176.119.43.132/muzeum/aktualnosci/mozliwosc-zwiedzania-miejsca-pamieci-30-i-31-maja,2134.html
Zastanawiam się jakie komunikaty ukażą się jeszcze przed dniem 14 czerwca? Podejrzewam, że w ostatnim momencie dowiemy się, że zamiast symbolicznego upamiętnienia odbędą się bardziej rozszerzone obchody.  Wszystkiego można się spodziewać. Widać spełnia się na nas chińskie przysłowie: " Obyś żył w ciekawych czasach." 

Obchody okrągłej 80 rocznicy I transportu do KL Auschwitz, ostatniej okrągłej rocznicy, w której będą mogli uczestniczyć żyjący jeszcze ostatni więźniowie obozu, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady 14 czerwca 2020r.  zdają się wyglądać, bardzo delikatnie mówiąc - specyficznie. I to nie tylko przez koronawirusa.

Barbara Wojnarowska Gautier, była więźniarka KL Auschwitz
Przewodnicząca Komitetu Obchodów 14 czerwca

PS. Osoby które przeczytały komunikat muzeum, że mogą się zgłaszać, aby uczestniczyć w wejściu indywidualnym - dostają odpowiedzi - że muzeum jest nieczynne do  końca czerwca. Wysłane przez Komitet 14 czerwca  zgłoszenie delegacji -wejścia zgodnie ze wskazaniem dyrekcji muzeum jako osoby indywidualne - w godzinach od 15.00  - do 17.00 - pozostaje bez echa. 

A na koniec - ZASADY OBSŁUGI MEDIALNEJ – podane na stronie muzeum

Ze względu na zamknięcie Muzeum i stan epidemii, nie jest planowana obecność mediów w czasie tego wydarzenia. Materiały prasowe z obchodów upamiętniających zostaną udostępnione na stronie auschwitz.org.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe