Zbrodnie komunistyczne ulegną przedawnieniu? "Nigdy nie powinno tak być, trzeba znowelizować przepisy"

Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rozmowie z Polskim Radiem 24 wskazał, że wobec upływającego 1 sierpnia 2020 roku terminu, po którym zbrodnie komunistyczne będą mogły być uznane za przedawnione, konieczna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
By Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. Wojciech Jastrzębski/WBH - Prace IPN na "Łączce" Zbrodnie komunistyczne ulegną przedawnieniu? "Nigdy nie powinno tak być, trzeba znowelizować przepisy"
By Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. Wojciech Jastrzębski/WBH - Prace IPN na "Łączce" / Wikimedia Commons

Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie


- podkreślił Kasprzyk.
 
Portal polskieradio24.pl przypomniał, że po 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Wyjątkiem prawnym są tutaj zabójstwa oraz zbrodnie przeciwko pokojowi lub ludzkości.
 
Jak zaznaczył szef UdSKiOR, "kiedy powstawała ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej w latach 90., założono optymistycznie, że zbrodnie komunistyczne zostaną osądzone, i wprowadzono zapis o tym, że przedawnienie tych zbrodni będzie upływać po 30 latach, licząc od 1 sierpnia 1990 roku, w przypadku tych zbrodni, które nie wywoływały śmierci, a 40 lat w przypadku zbrodni, które wywołały śmierć".
 

Widać wyraźnie, że z różnych względów było to podejście zbyt optymistyczne. Wiele zbrodni komunistycznych nie zostało rozliczonych


- uznał Kasprzyk.

Szef UdSKiOR podkreślił, iż zbrodnie komunistyczne nigdy nie powinny ulec przedawnieniu, podobnie jak zbrodnie nazistowskie. Za konieczną uznał nowelizację przepisów, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, o którą apelują kombatantanci. Jak podkreślił Kasprzyk, wysłał on premierowi i prezydentowi stosowny list w tej sprawie, z prośbą o szybkie rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy.
 

Jest to po prostu potrzebne. Myślę, że co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. To rzecz tak oczywista, że nie powinna budzić sporu


- stwierdził.

cwp/Polskie Radio 24

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe