"Nie tylko skrajne lewactwo, ale skrajny ruch LGBT". Na co poszły blisko 4 mln zł ze stołecznego ratusza?

Nie może być takiej sytuacji, że prawie 4 mln złotych publicznych pieniędzy trafia na rzecz organizacji, które budzą wątpliwości, które są ideologiczne – alarmuje wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dyrektor Biennale Warszawa mówi o medialnej nagonce i publikuje oświadczenie. Użytkownicy Twittera zwracają jednak uwagę na wpisy w mediach społecznościowych instytucji finansowanej przez miasto.
 "Nie tylko skrajne lewactwo, ale skrajny ruch LGBT". Na co poszły blisko 4 mln zł ze stołecznego ratusza?
PAP/Piotr Nowak

Portal "Życie Stolicy" opublikował w czwartek artykuł, w którym informuje, że stołeczny ratusz przeznaczył 3,6 mln złotych na instytucję Biennale Warszawa organizującą zajęcia ze "szkolenia anarchistów z »taktyki miejskiej/ulicznej gimnastyki«". Zajęcia te - jak wyjaśniono - prowadzone były w ramach programu "Społeczna Szkoła Antykapitalizmu".

Biennale Warszawa stoi także za innymi kontrowersyjnymi "aktywnościami" - jest to m.in. promowanie skrajnych ruchów LGBT. Sama organizacja określa się jako "instytucja kultury prowadząca działalność artystyczną, badawczo-naukową, edukacyjną, oraz społeczną".
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, analizując np. media społecznościowe prowadzone przez tę placówkę, że oprócz skrajnego lewactwa ta jednostka promuje skrajny ruch LGBT – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej pod siedzibą instytucji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jeden z użytkowników Twittera Maciej Stańczyk opublikował przykładowe wpisy, które znalazły się na oficjalnym profilu Biennale Warszawa. Są to m.in. materiały promujące wystawę "HIVstorie: Żywe polityki", a także wideo, na którym "drag queen" zaprasza na wystawę artystów zagranicznych mieszkających w Polsce.

 

Nie może być takiej sytuacji, że prawie 4 mln złotych publicznych pieniędzy trafia na rzecz organizacji, które budzą wątpliwości, które są ideologiczne – mówił z kolei wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Ozdoba ocenił programy instytucji jako takie, które mają dzielić społeczeństwo, a nie łączyć. – Dlaczego Rafał Trzaskowski nie przeznaczy tych środków finansowych na grupę rekonstruktorów Powstania Warszawskiego? – pytał.

"Sprzeciw wobec medialnej nagonce"

Po konferencji polityków Prawa i Sprawiedliwości dyrektor Biennale Warszawa Paweł Wodziński, przekazując dziennikarzom oświadczenie, w którym wyrażono sprzeciw wobec medialnej nagonce, przekłamaniom i manipulacjom na temat programu "Społeczna Szkoła Antykapitalizmu".

Wodziński zapewnił, że Biennale Warszawa współpracuje z szeregiem instytucji, a prowadzone przez nią warsztaty mają charakter otwarty. Pytany o zajęcia z "taktyki miejskiej" powiedział, że nie służyły one propagowaniu przemocy.

Były warsztatami antyprzemocowymi i antydyskryminacyjnymi. Uczyły uczestników, jak bronić się przed agresją, także skrajnie prawicowych grup działających na ulicach miast – powiedział dyrektor.

/PAP/Twitter


Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura