REKLAMA

[WIDEO] Została sprzedana krasnoarmiejcom za "flaszkę". W jej obronie stanęli żołnierze LWP

Mąż sprzedał ją sowietom za butelkę wódki. Była wieziona przez czerwonoarmistów do ich jednostki jak trofeum. Wydawało się, że jej los jest przesądzony... IPN przypomina historię 21-letniej Zofii Rojuk.
 [WIDEO] Została sprzedana krasnoarmiejcom za "flaszkę". W jej obronie stanęli żołnierze LWP
/ Twitter/IPN
"Mąż sprzedał ją sowietom za butelkę wódki. Była wieziona przez czerwonoarmistów do ich jednostki jak trofeum. Wydawało się, że jej los jest przesądzony... Od zakończenia wojny minęły już dwa lata. Jadący koleją z Poznania do Leszna krawiec Feliks Lis zobaczył zaledwie 21-letnią Zofię Rojuk w towarzystwie pijanych "wyzwolicieli". Po cichu błagała go o pomoc. Powiedziała, że jest Polką, że mąż sprzedał ją im za butelkę wódki, że odebrano jej dziecko, a żołnierze wiozą ją do koszar. Starania o uwolnienie kobiety podjęli najpierw kolejarze, potem milicjant Zygmunt Handke - bezskutecznie" – przypomina historię z Leszna z 1947 roku Instytut Pamięci Narodowej.

"22-letni podporucznik Jerzy Przerwa na wieść o zaistniałej sytuacji zdecydował o wyjściu z garnizonu w Lesznie szesnastoosobowego oddziału. Po drodze na dworzec rozkazał żołnierzom załadowanie broni i obstawienie budynku. Na miejscu rozpoczął rozmowy kapitanem Sokołowem – dowódcą sowieckiego oddziału. We dwóch udali się do wartowni Straży Ochrony Kolei, gdzie kontynuowali negocjacje. Żołnierze Przerwy mieli nie wypuszczać nikogo z budynku dworca, dopóki dowódcy nie dojdą do porozumienia. Gdy pijani czerwonoarmiści chcieli wyjść na świeże powietrze, doszło do przepychanek, a w końcu otworzyli ogień. Byli jednak zbyt pijani, by celnie strzelać. W czasie potyczki śmierć poniosło dwóch oficerów, jeden szeregowiec, a rannych zostało pięciu żołnierzy Armii Czerwonej" – czytamy.

"Obrońców Zofii Rojuk błyskawicznie aresztowano i skazano. Sąd już na początku przyjął sowiecką wersję wydarzeń. Trzech obrońców zostało rozstrzelanych, kolejni otrzymali wyroki wieloletniego więzienia" – pisze IPN i publikuje film.

 

/Facebook


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura