REKLAMA

Die Welt: Polska nadrabia zaległości w pierwszej lidze UE. Z kryzysu może wyjść wzmocniona

- Nawet załamanie na międzynarodowych rynkach finansowych i napływ uchodźców 2015 r. prawie nie wpłynęły na Polskę, członka UE. Miało to przyczyny ekonomiczne, polityczne i geograficzne. Może nawet wyłonić się wzmocniona po pandemii korononawirusa - pisze Philipp Fritz w internetowej wersji die Welt. Rzadko się zdarza, żeby niemieckie media pisały pozytywnie o Polsce. Prawie nigdy opisując sytuację w Polsce nie dają głosu nikomu, kto w ten czy w inny sposób nie byłby związany z opozycją.
 Die Welt: Polska nadrabia zaległości w pierwszej lidze UE. Z kryzysu może wyjść wzmocniona
/ Pixabay.com
Publicysta die Welt pisze, że Polska radzi sobie stosunkowo dobrze gospodarczo; rozprzestrzenianie się wirusa zostało skutecznie spowolnione. Liczba zarażonych osób jest niższa niż w jakimkolwiek innym dużym kraju UE. Zachorowań na koronawirusa jest 11 razy mniej niż w Hiszpanii.

Według Fritza Polska po raz kolejny może udowodnić swoją odporność na kryzys. Od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. poradziła sobie ze wszystkimi głównymi kryzysami europejskimi: kryzysem euro z 2009 r., kryzysem uchodźczym w 2015 r., a teraz kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

Warszawie udało się według niego utrzymać, podczas gdy inni się potykali. Dzięki umiejętnościom taktycznym i sporej dawce szczęścia, Polska stała się szczególnie atrakcyjna dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Co ciekawe wypowiada się tu również były premier Marek Belka. I to wypowiada w sposób absolutnie zaskakujący:

- Polska będzie się rozwijać i dogonić ekonomicznie do najwyższej ligi w UE. Można przewidywać, że wkrótce wyprzedzimy Hiszpanię pod względem wyników gospodarczych


- mówi Belka, choć wskazuje tu na reformy poprzednich rządów.

A żeby nie było "za słodko" publicysta die Welt przypomina o "kontrowersyjnej" reformie wymiaru sprawiedliwości i o tym jak "PiS dzieli Polaków"

Źródło: Welt.de

cyk/k

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura