Lednica po raz pierwszy w wersji online. Hasłem tegorocznego spotkania jest papieskie "Totus Tuus"

Na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie) w sobotę po południu rozpoczęło się XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku, po raz pierwszy w historii spotkań, Lednica odbywa się on-line; uczestnicy gromadzą się nie przy Bramie-Rybie, ale przy komputerach i telewizorach.
Nostrix Lednica po raz pierwszy w wersji online. Hasłem tegorocznego spotkania jest papieskie "Totus Tuus"
Nostrix / Wikimedia Commons
Tegoroczna Lednica odbywa się pod hasłem "Totus Tuus" ("Cały Twój"), które było dewizą i mottem Karola Wojtyły, a potem pontyfikatu św. Jana Pawła II.

O. Wojciech Surówka OP, jeden z duszpasterzy tegorocznego spotkania, przypomniał w sobotę uczestnikom Lednicy, że historia hasła "Cały Twój" sięga lat 40. XX w., "kiedy młody Karol Wojtyła pracował w fabryce. Wtedy jego duchowy ojciec Jan Tyranowski dał mu książeczkę +O doskonałym nabożeństwie do Matki Bożej+. I tam Karol Wojtyła znalazł to hasło. Znalazł te słowa, które potem stały się mottem jego życia biskupiego (...) Dzisiaj wchodzimy w ślady młodego Karola Wojtyły" - powiedział.

Mimo swojego szczególnego charakteru, program spotkania nie będzie się znacząco różnił od poprzednich. Będzie msza pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, emisja pozdrowienia od papieża Franciszka, adoracja Najświętszego Sakramentu i przejście przez Bramę III Tysiąclecia. Lednica zakończy się w sobotę w nocy.

"W tym roku spotykamy się w zupełnie nowych okolicznościach - zapraszamy uczestników na #Lednicawdomu. W przenośni i dosłownie, bo uczestnicy zostaną zaproszeni do naszego Domu im. św. Jana Pawła II na Polach Lednickich, gdzie odbędzie się znacząca część spotkania" – informowała w sobotę tuż przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia Dominika Chylewska z biura prasowego Lednicy.

Całość wydarzenia jest transmitowana w mediach społecznościowych i na antenie Telewizji Trwam. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. W tym roku zrobi to kilka osób spośród grona organizatorów Lednicy.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP. (PAP)

autorzy: Rafał Pogrzebny, Szymon Kiepel

rpo/ szk/ dki/

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe