Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Auschwitz - niemieckie piekło dla Polaków

14 czerwca 1940 r. miał miejsce pierwszy transport więźniów [Polaków] do Auschwitz. Wśród uwięzionych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, uczniowie, nauczyciele, adwokaci, sportowcy i księża. Ludzie ci trafili do obozu ze względu na to, że byli Polakami, obywatelami II RP.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Auschwitz - niemieckie piekło dla Polaków
Wojciech Korkuć


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

W ramach tematu numeru:


W artykule "Dziesięciu Wspaniałych z Pierwszego Transportu" Agnieszka Żurek przedstawia sylwetki pierwszych więźniów obozu:

Intelektualiści, robotnicy, sportowcy, taternicy, pionierzy w swoich dziedzinach, ludzie zdolni, obdarzeni wieloma talentami, a przede wszystkim – niezłomnie kochający Polskę. Więźniowie Pierwszego Transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau


Mateusz Kosiński rozmawia z historykiem zajmującym się KL Auschwitz Jerzym Klistałą, którego ojciec został rozstrzelany w obozie:

Przede wszystkim wprowadzane w życie były słynne słowa Hitlera: „Wydałem rozkaz zabijania bez litości i bez miłosierdzia mężczyzn, kobiety i dzieci polskiej mowy i polskiego pochodzenia. Tylko w ten sposób zdobędziemy potrzebną nam przestrzeń życiową.Polska będzie wyludniona i zasiedlona Niemcami”. Niemcy dokładnie to stosowaliOprócz tematu tygodnia w numerze także:

Adam Bielan, europoseł PiS i rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy rozmawia z Jakubem Pacanem o nadchodzących wyborach prezydenckich:

– Jeżeli ktoś liczył, że wybory prezydenckie będą łatwym spacerkiem i zwycięstwem w drugiej turze, to przykro mi, będzie rozczarowany. Prezydent jest gotowy na walkę wyborczą i cały jego sztab także –W artykule "Arena sprzecznych interesów" Jakub Pacan analizuje wybory prezydenckie w kontekście globalnych rozgrywek politycznych na najwyższym szczeblu:

Te wybory prezydenckie zadecydują, czy pozostaniemy narodem będącym podmiotem w świecie, czy ciemną masą konsumentów, którym się wciska za ciężkie pieniądze marne produkty.
Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego zauważa, że Unia Europejska potrzebuje rozsądku w sprawie polityki klimatycznej:

Polityka klimatyczna jest największym i najbardziej kosztownym, a jednocześnie najmniej uzasadnionym projektem w historii Unii Europejskiej. Zielony Ład opiera się na idei, modzie, buncie młodych pokoleń i na frustracji Unii Europejskiej, która coraz mniej znaczy w świecie.Wywiad z "Paprodziadem", czyli Włodkiem Dembowskim jest głównym tematem działu "Kultura".W dziale "Związek" rozmowa z Marcinem Wygryło, przewodniczącym zakładowej Solidarności w jednym z oddziałów Grupy Famur, która zwolniła ponad 204 osoby.Podsumowujemy sukces Solidarności, jakim jest ustanowienie dodatku solidarnościowego.


W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (24/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura