REKLAMA

"Newsweek" straszy Polaków promieniowaniem

Wczoraj "Newsweek Polska" opublikował informację jakoby nad naszym krajem unosił się radioaktywny jod. Stężenie ma być najwyższe w Europie. Czyżby miała miejsce kolejna katastrofa na miarę Czarnobyla?
 "Newsweek" straszy Polaków promieniowaniem
/ screen newsweek.pl
Otóż od razu można głośno i wyraźine stwierdzić, że nie. Co prawda pod koniec stycznia odnotowano podwyższony poziom radioaktywnego izotopu w Norwegii, a następnie w Finlandii, Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Jednak jak podaje Andrzej Strupczewski - ekspert do spraw bezpieczeństwa reaktorów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, nie ma się czego obawiać.


"Śladowe ilości radioaktywnego jodu w atmosferze nad Europą były na granicy wykrywalności i nie stanowiły żadnego zagrożenia. Były to ilości mikroskopijne i wykrycie ich jest dowodem doskonałości naszej aparatury pomiarowej, a nie wskaźnikiem zagrożenia dla zdrowia lub środowiska"

wyjaśnia Strupczewski.

Informację potwierdza również Państwowa Agencja Atomistyki wg. której śladowe ilości izotopu jodu wykryte w styczniu na terenie Polski nie stanowiły żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Jak widać zagrożenia nie było, nie ma i prawdopodobnie też nie będzie. Jednak redaktorka Newsweeka nie daje za wygraną i dalej drąży temat. Gdzie mógł pojawić się radioaktywny wyciek? Pojawia się wzmianka o jedynym w Polsce reaktorze jądrowym. Ale to nie jego sprawka - podkreśla jeszcze raz Strupczewski. Może to próby nuklearne przeprowadzane przez Rosję? - powołuje sie na tabloidy i fora internetowe (sic!) Pani redaktor. Jednak ciężko potwierdzić groźbę katastrofy nuklearnej na podstawie dywagacji internautów na forach.

My jedynie możemy stwierdzić, że nie ma takiego tematu jak radioaktywne zagrożenie dla Polski. Realnym zagrożenem są jednak krzykliwe nagłówki, mające na celu wywołanie chaosu i niepokoju.

KW


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura