Sąd apelacyjny podjął decyzję ws. zażalenia sztabu Dudy. Pełnomocnik sztabu prezydenta zabrał głos

Jesteśmy zaskoczeni z jak lekką ręką sąd apelacyjny potraktował zdrowy rozsądek i logikę. Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu, który oddalił zażalenie Komitetu Wyborczego Andrzeja Dudy ws. słów Rafała Trzaskowskiego, wtedy odniesiemy się do niej merytorycznie – oświadczył Krzysztof Sobolewski.
YouTube/Onet
Sąd Apelacyjny oddalił w środę zażalenie komitetu wyborczego Andrzeja Dudy ws. słów kandydat KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego o milionie bezrobotnych.

– Decyzja sądu nie jest dla nas zaskoczeniem, natomiast czekamy na uzasadnienie i orzeczenie, gdyż nie otrzymaliśmy go do tej pory. Dopiero wówczas będziemy mogli się odnieść merytorycznie do decyzji sądu – twierdzi pełnomocnik sztabu prezydenta Krzysztof Sobolewski.

Zaznaczył jednocześnie, że sztab Andrzeja Dudy jest zaskoczony "tym z jak lekką ręką potraktowany został zdrowy rozsądek i logika przez sąd apelacyjny". – Sąd stwierdził bowiem, że słowa Rafała Trzaskowskiego iż "dziś milion osób straciło pracę" są niejednoznaczne i że sformułowania "dzisiaj" nie można traktować dosłownie. To jest trochę na bakier ze zdrowym rozsądkiem i logiką – ocenił Sobolewski.

Komitet wyborczy Andrzeja Dudy złożył we wtorek do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wypowiedzi kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego o milionie osób, które straciły pracę. Warszawski Sąd Okręgowy uznał, że kandydat KO nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę.

W środę Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie komitetu wyborczego Dudy. Jak poinformowała sędzia Marzena Konsek-Bitkowska, w uzasadnieniu orzeczenia podano, że wypowiedź dotycząca miliona ludzi, którzy stracili dziś pracę powinna być rozumiana jako wypowiedź niejednoznaczna.

"Zarówno pojęcie »dziś« nie może być traktowane dosłownie, a jeśli mówimy, tak jak wnioskodawca proponował: »dziś w ostatnim czasie«, to już wchodzimy w różne interpretacje, bo można »przez ostatni okres« rozumieć okres epidemii, okres od początku 2020 r., ale również okres od wyboru obecnego prezydenta na ten urząd" – zaznaczono.

Drugą kwestią, którą wskazał SA, jest to, że informacja o utracie pracy nie może być zawężona wyłącznie do osób zarejestrowanych jako bezrobotne, ale obejmuje też osoby, które utraciły możliwość zarobkowania na podstawie umów zlecenia lub osób w samozatrudnieniu, które utraciły kontrakty.

Komitet wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy pozwał Trzaskowskiego w trybie wyborczym, domagając się sprostowania wypowiedzi, która padła 14 czerwca na rynku we Wrocławiu. – Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi Pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co Pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę? – pytał wówczas obecnego prezydenta Andrzeja Dudę Trzaskowski.

/PAP


Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: