Szachy to rasistowska gra, bo biali wykonują pierwszy ruch? Absurdalna dyskusja w australijskiej stacji

Utrzymywany przez podatników krajowy nadawca nakłada ideologiczne ramy do wszystkiego w Australii! – pisze zdenerwowany ekonomista, a także działacz szachowy John Adams.
 Szachy to rasistowska gra, bo biali wykonują pierwszy ruch? Absurdalna dyskusja w australijskiej stacji
Flickr/Liza/CC BY 2.0

Dyskusja wokół rzekomego rasizmu w szachach pojawiła się po tym, jak we wtorek stacja radiowa ABC chciała porozmawiać z Johnem Adamsem, ekonomistą, a także działaczem szachowym, który reprezentował Australian Chess Federation w 2015 roku. Adams jednak odrzucił propozycję rozmowy i napisał ostry komentarz na Twitterze, w którym poinformował, że stacja uznała szachy za rasistowskie, ponieważ "białe zawsze wykonują pierwszy ruch".

Adams wyjaśnił dalej, że ABC szukało kogoś, kto reprezentuje środowisko szachistów w Australii i skomentowałby, czy należy zmienić zasady dotyczące gry.

"Utrzymywany przez podatników krajowy nadawca nakłada ideologiczne ramy do wszystkiego w Australii. Biorąc pod uwagę cały dramat wynikający z COVID-19, jestem zdumiony, że ABC podejmuje na nieistotne tematy!" – dodał.

"No dobra, tym razem przegięli i wyszło szydło z worka. Jesteśmy ofiarami eksperymentu polegającego na trollowaniu publiki coraz bardziej głupimi pomysłami, zadymy w USA to rendery, a burzone pomniki to komputerowe symulacje" – napisał z kolei polski publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz, który zamieścił także nagranie jednej z australijskich stacji, w której goście i prowadzący dyskutują na temat "szachowego rasizmu".

 
 

/ABC/Twitter/YahooAnkieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura