REKLAMA

To pierwsza taka mapa. 700 miejsc, które w 1980 r. buntowały się przeciwko komunie

25 czerwca 2020 podczas konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przedstawione zostały wybrane inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej związane z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Głównym przedsięwzięciem jest wystawa „TU rodziła się »Solidarność«”, którą pokażemy w całej Polsce.
 To pierwsza taka mapa. 700 miejsc, które w 1980 r. buntowały się przeciwko komunie
/ ipn.gov.pl
1 lipca w Mielcu Instytut Pamięci Narodowej inauguruje obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” będzie pokazana tego dnia równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Miesiące wakacyjne będą następnie świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy. Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

28 sierpnia wystawy z całej Polski „spotkają” się na Placu Piłsudskiego w Warszawie – Ta ekspozycja na pl. Piłsudskiego będzie bardzo efektowna, kiedy zobaczymy połączone 96 paneli, łącznie 300 tablic z miejscami, gdzie rodziła się „Solidarność" – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz. – Szukamy miejsc w Polsce, gdzie początkowo powstawały nieświadomie ośrodki buntu, strajku, nikt jeszcze wtedy tego nie nazywał ruchem „Solidarność”, ale to już wtedy była „Solidarność”. Na tym oparliśmy pomysł całej wystawy. Autorka projektu, Pani Paulina Żak, odwołała się do koncepcji ulotek z tamtego okresu, lata 1980 i kolejnych szesnastu miesięcy działania „Solidarności”. Po raz pierwszy udało się stworzyć mapę 700 miejsc strajkowych, które od 1 lipca do września 1980 r. gorzały oporem przeciwko władzy komunistycznej. To fenomen tamtego lata – dodał Adam Hlebowicz.Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

„Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych państw komunistycznych na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego – od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura