Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszko w Okopach – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek w Warszawie w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego, przedstawiciel Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” Józef Popiełuszko oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.
 Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem  Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
/ Józef Popiełuszko i dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski
Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Prof. Piotr Gliński nie kryje, że jest zwolennikiem budowy muzeum poświęconego pamięci legendarnego  kapelana „Solidarności” w miejscu jego urodzenia. Muzeum w Okopach to jeden z ponad 80 projektów muzealnych, w które MKIDN jest obecnie zaangażowane, tworząc sieć nowoczesnych instytucji muzealnych na stulecie polskiej niepodległości. „Obok wielkich muzeów narracyjnych, takich jak Muzeum Historii Polski czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prowadzimy szereg projektów mniejszych, muzeów biograficznych, poświęconych bohaterom naszej historii najnowszej, których pamięć chcemy w ten sposób ocalić od zapomnienia” – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego minister kultury.
 
Podkreślał, że lokalizacja takich muzeów w miejscach związanych z życiem ich patronów sprawia, że nabierają one dodatkowego wymiaru. „Z jednej strony pozwalają lepiej zrozumieć, w jakim otoczeniu żyli, jakimi wartościami się kierowali na co dzień, a zatem także - skąd się brały ich życiowe wybory. Z drugiej – takie instytucje integrują lokalną społeczność, pozwalają na nowo odnajdywać korzenie miejscowej wspólnoty, przybliżają lokalną historię. I takim miejscem, mam nadzieję, stanie się Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. Bo trzeba jechać do źródeł, do Suchowoli, do Okopów właśnie, żeby zrozumieć wybory i niezłomność Księdza Jerzego” – zaznaczał prof. Gliński. Zwrócił się też do przedstawicieli Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, do rodziny bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, z podziękowaniem za ich zaangażowanie na rzecz upamiętnienie Brata i Stryja i za aktywne działanie na rzecz powołania muzeum Jego pamięci.  
 
Idea budowy muzeum w Okopach zrodziła się podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. W ciągu tego czasu Fundacja przeprowadziła szereg spotkań, konsultacji, prezentacji i analiz, ale dopiero w wyniku zawartego porozumienia i przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Województwa Podlaskiego, czyli instytucji współprowadzących Muzeum Podlaskie w Białymstoku, pomysł będzie mógł nabrać realnych kształtów.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
 
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
 
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku powstało w 1949 r., i jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów:
1.         Ratusz w Białymstoku – siedziba główna;
2.         Muzeum w Tykocinie;
3.         Muzeum Ikon w Supraślu;
4.         Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy;
5.         Muzeum w Bielsku Podlaskim;
6.         Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego;
7.         Muzeum Historyczne.
 
W siedzibie głównej prezentowane są bardzo interesujące zbiory malarstwa polskiego XVII – XX wieku. Muzeum w Tykocinie, mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 roku i Domu Talmudycznym, ukazuje dziedzictwo polskich Żydów, Muzeum Ikon w Supraślu zlokalizowane w dawnym Pałacu Archimandrytów należącym do Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa posiada obok zbioru ikon - unikalną kolekcję XVI wiecznych fresków, w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy znajdują się ekspozycje związane z rodem Branickich, Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w późnobarokowym ratuszu, gromadzi zabytki dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic. Pozostałe dwa oddziały Muzeum mieszczą się w Białymstoku: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, natomiast Muzeum Historyczne w Białymstoku gromadzi kolekcje związane z historią miasta i regionu. Wszystkie budynki zajmowane przez Muzeum są obiektami zabytkowymi niezwykle cennymi dla dziedzictwa narodowego.

Od stycznia 2020 r. Muzeum Podlaskie jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z 10-letnią umową, minister przekazuje muzeum rocznie nie mniej niż 1 mln zł dotacji, natomiast województwo - nie mniej niż 7 mln zł.

Źródło: materiały prasowe

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował w piątek, że w Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, dokonany 12 marca w Wilnie. Wypowiedź głowy państwa przytoczyła agencja BNS.

81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj

W Bydgoszczy w wypadku na jednym z przystanków tramwajowych zginęła 15-letnia dziewczyna. Na tory miał ją wepchnąć jej rówieśnik.

Nowa afera szpiegowska w Niemczech z ostatniej chwili
Nowa afera szpiegowska w Niemczech

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Mieli zbierać informacje dot. obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech, planować wybuchy i podpalenia.

Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

REKLAMA

Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszko w Okopach – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek w Warszawie w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego, Artura Kosickiego, przedstawiciel Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” Józef Popiełuszko oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.
 Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie oddziałem  Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
/ Józef Popiełuszko i dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski
Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Prof. Piotr Gliński nie kryje, że jest zwolennikiem budowy muzeum poświęconego pamięci legendarnego  kapelana „Solidarności” w miejscu jego urodzenia. Muzeum w Okopach to jeden z ponad 80 projektów muzealnych, w które MKIDN jest obecnie zaangażowane, tworząc sieć nowoczesnych instytucji muzealnych na stulecie polskiej niepodległości. „Obok wielkich muzeów narracyjnych, takich jak Muzeum Historii Polski czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prowadzimy szereg projektów mniejszych, muzeów biograficznych, poświęconych bohaterom naszej historii najnowszej, których pamięć chcemy w ten sposób ocalić od zapomnienia” – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego minister kultury.
 
Podkreślał, że lokalizacja takich muzeów w miejscach związanych z życiem ich patronów sprawia, że nabierają one dodatkowego wymiaru. „Z jednej strony pozwalają lepiej zrozumieć, w jakim otoczeniu żyli, jakimi wartościami się kierowali na co dzień, a zatem także - skąd się brały ich życiowe wybory. Z drugiej – takie instytucje integrują lokalną społeczność, pozwalają na nowo odnajdywać korzenie miejscowej wspólnoty, przybliżają lokalną historię. I takim miejscem, mam nadzieję, stanie się Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach. Bo trzeba jechać do źródeł, do Suchowoli, do Okopów właśnie, żeby zrozumieć wybory i niezłomność Księdza Jerzego” – zaznaczał prof. Gliński. Zwrócił się też do przedstawicieli Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, do rodziny bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, z podziękowaniem za ich zaangażowanie na rzecz upamiętnienie Brata i Stryja i za aktywne działanie na rzecz powołania muzeum Jego pamięci.  
 
Idea budowy muzeum w Okopach zrodziła się podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. W ciągu tego czasu Fundacja przeprowadziła szereg spotkań, konsultacji, prezentacji i analiz, ale dopiero w wyniku zawartego porozumienia i przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Województwa Podlaskiego, czyli instytucji współprowadzących Muzeum Podlaskie w Białymstoku, pomysł będzie mógł nabrać realnych kształtów.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
 
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
 
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku powstało w 1949 r., i jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów:
1.         Ratusz w Białymstoku – siedziba główna;
2.         Muzeum w Tykocinie;
3.         Muzeum Ikon w Supraślu;
4.         Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy;
5.         Muzeum w Bielsku Podlaskim;
6.         Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego;
7.         Muzeum Historyczne.
 
W siedzibie głównej prezentowane są bardzo interesujące zbiory malarstwa polskiego XVII – XX wieku. Muzeum w Tykocinie, mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 roku i Domu Talmudycznym, ukazuje dziedzictwo polskich Żydów, Muzeum Ikon w Supraślu zlokalizowane w dawnym Pałacu Archimandrytów należącym do Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa posiada obok zbioru ikon - unikalną kolekcję XVI wiecznych fresków, w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy znajdują się ekspozycje związane z rodem Branickich, Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w późnobarokowym ratuszu, gromadzi zabytki dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic. Pozostałe dwa oddziały Muzeum mieszczą się w Białymstoku: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, natomiast Muzeum Historyczne w Białymstoku gromadzi kolekcje związane z historią miasta i regionu. Wszystkie budynki zajmowane przez Muzeum są obiektami zabytkowymi niezwykle cennymi dla dziedzictwa narodowego.

Od stycznia 2020 r. Muzeum Podlaskie jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z 10-letnią umową, minister przekazuje muzeum rocznie nie mniej niż 1 mln zł dotacji, natomiast województwo - nie mniej niż 7 mln zł.

Źródło: materiały prasowe


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe