"Wszyscy mają pełne ręce roboty". Premier przyjechał na tereny dotknięte powodzią

Zaordynowałem dodatkowe środki na wsparcie terenów dotkniętych powodzią na Podkarpaciu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Od rana w sobotę szef rządu odwiedza tam tereny dotknięte powodzią.
PAP/DAREK DELMANOWICZ
– Zaordynowałem dodatkowe oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej i operacyjnych. Na Podkarpaciu dzisiaj wszyscy, którzy są gotowi do służby, gotowi do pomocy, mają pełne ręce roboty – mówił.

Dodał, że w nocy był "w kontakcie z panem prezydentem Andrzejem Dudą". – Prezydent jest przeze mnie cały czas informowany. Prosi też o to, żeby rzucić wszystkie siły i środki na pomoc. No i to też tutaj robimy – zaznaczył premier Morawiecki.

Podkreślił, że służby wojewody i starostów starają się "zapewnić wszystkie podstawowe artykuły do życia".
 

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie. Tam, gdzie już ustąpiła, widać ogromne zniszczenia.

Jak poinformował w sobotę rano dyżurny operacyjny podkarpackiej PSP, najpierw działania strażaków polegały na zabezpieczaniu workami z piaskiem przed zalaniem posesji, domów i budynków gospodarczych, na uszczelnianiu i podnoszeniu wałów.

Gdy woda już ustąpiła, strażacy przystąpili do jej wypompowywania z podtopionych domów, zalanych podwórek, piwnic, garaży i dróg. Udrażniają też przepusty.

Z informacji uzyskanej w sobotę rano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że obecnie sytuacja jest stabilna. Jednak według prognoz pogody także w sobotę po południu nad regionem mają ponownie przejść intensywne opady deszczu i burze.

/PAP


Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: