REKLAMA

Outsourcing pracowniczy pod lupą ZUS

Zmiany dotyczące składek ZUS przy tzw. outsourcingu pracowniczym mają m.in. na celu ograniczenie tego procederu, mówił na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki.
 Outsourcing pracowniczy pod lupą ZUS
/ www.pexels.com

Jak wyjaśniał, gdy ZUS zakwestionuje skuteczność umowy zawartej z firmą outsourcingową przyjmując, że ma ona wadę czynności pozornej, wpłaty dokonane przez firmę outsourcingową do ZUS, nie mogą być traktowane jako wpłaty na poczet należności tytułu składek emerytalno-rentowych. Dlatego ministerstwo proponuje, by mogły zostać one przez ZUS zaksięgowane na rzecz ubezpieczonych.

 

Związkowcy podkreślali, że na obecnych rozwiązaniach tracą pracownicy, a największy problem dotyczy tych, których składek nie księguje się na ich konto na krótko przed emeryturą. Czują się oszukani. Dochodzenie tych składek jest więc potrzebne i propozycja ministerstwa to zabezpiecza.

 

Wiceminister wyjaśniał, że po zmianach, najpierw będzie wyjaśniane, kto jest faktycznym pracodawcą. Dopiero potem organ rentowy wyda decyzję. Kolejnym krokiem będzie odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

AG

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura