"Oczywiście, że w stu procentach się z panem zgadzam". Co Trzaskowski obiecał Hołowni?

Złożenie do NIK wniosku o kontrolę w spółkach skarbu państwa oraz powołanie przy prezydencie RP rady samorządowej zadeklarował w środowej rozmowie z Szymonem Hołownią kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.
 "Oczywiście, że w stu procentach się z panem zgadzam". Co Trzaskowski obiecał Hołowni?
PAP/Marcin Bielecki
Trzaskowski dyskutował w środę po południu online z Szymonem Hołownią. Niedawny kandydat niezależny na prezydenta pytał obecnego prezydenta Warszawy czy byłby gotów skierować do NIK wniosek o kontrolę w państwowych spółkach oraz w spółkach podległych samorządom. Chodzi - jak mówił - o upartyjnienie tych podmiotów. Hołownia chciał ponadto wiedzieć czy Trzaskowski powoła przy prezydencie RP radę samorządową, która składałaby się m.in. z przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu i opiniowałaby akty prawne dotyczące samorządu.

Kandydat KO poparł oba te postulaty. Zwrócił uwagę m.in. na bardzo wysokie zarobki w spółkach skarbu państwa. – Jeżeli chodzi o to, co się dzieje w spółkach skarbu państwa, to przede wszystkim mamy do czynienia z tym, że niestety te przepisy, które myśmy przyjmowali, które mówiły jasno o ograniczeniach finansowych, są obchodzone. Widzimy, że w spółkach skarbu państwa ludzie zarabiają olbrzymie pieniądze, czasami głównie za kierowanie pustej łąki – powiedział Trzaskowski.

Zastrzegł jednocześnie, że zupełnie inaczej pod względem zarobków jest w spółkach samorządowych. – Te zarobki mieszczą się w tych wszystkich ograniczeniach prawnych i nie są tak szokujące, jak zarobki w skarbie państwa – powiedział kandydat KO. Przyznał, że w spółkach tych (np. w ich radach nadzorczych) pracują osoby powiązane z partiami politycznymi, ponieważ są ekspertami. – Nie wszyscy eksperci muszą od razu rzucać legitymacją partyjną. Ważne, żeby to były osoby doświadczone, osoby, którym się ufa – zaznaczył polityk.
Żartował też, że jeśli chodzi o spółki warszawskie, to są one obecnie najbardziej kontrolowanymi spółkami na świecie. – Dzisiaj w ten sposób postępuje rząd PiS-u – dodał Trzaskowski.

Zobowiązał się jednak, że jeśli wygra wybory, zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o audyt zarówno w spółkach skarbu państwa, jak i podległych samorządom. – Zapewniam pana, że to w spółkach skarbu państwa znajdziemy najwięcej tego typu rażących przykładów, takich, które naprawdę doprowadzają naszą krew do wrzenia, niż jeżeli chodzi o spółki miejskie – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że od kiedy został prezydentem Warszawy, w stołecznych spółkach zaszły bardzo niewielkie zmiany.

Trzaskowski obiecał też Hołowni powołanie rady samorządowej przy prezydencie RP. – Wszystkie te postulaty samorządowe, to jest coś, co najmocniej mi od samego początku w duszy grało, więc tutaj to nawet by wyglądało trochę jak przekonywanie przekonanego. Oczywiście, że w stu procentach się z panem zgadzam – powiedział polityk. Podkreślił, że sam miał podobne plany.

Zwrócił uwagę, że jego kampanię wyborczą wsparło bardzo wielu samorządowców z całej Polski.

Na zakończenie dyskusji Trzaskowski zapewnił, że jeśli wygra wybory, zrealizuje wszystkie postulaty Hołowni i jego nowo tworzonego ruchu Polska 2050. Publicysta powiedział natomiast, iż wierzy, że środowa rozmowa z kandydatem KO pomoże wielu jego wyborcom w podjęciu "dobrej decyzji" w drugiej turze wyborów 12 lipca".

/PAP


Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura