REKLAMA

Eurostat: Tylko w jednym kraju UE bezrobocie jest niższe niż w Polsce

Eurostat, czyli unijny urząd porównywany do polskiego GUS-u podał dane dotyczące bezrobocia w maju. Okazuje się, że od Polski niższe bezrobocie odnotowano jedynie w Czechach.
 Eurostat: Tylko w jednym kraju UE bezrobocie jest niższe niż w Polsce
/ pixabay.com/
Wg Eurostatu w maju, w stosunku do kwietnia, przybyło 9 tys. bezrobotnych. Łącznie więc stopa bezrobocia w Polsce wyniosła zaledwie 3 proc. W marcu i kwietniu odnotowaliśmy z kolei 2,9 proc. bezrobocia. Eurostat twierdzi, że w Polsce mamy 505 tys. bezrobotnych.
Dlaczego Eurostat podaje niższe bezrobocie niż GUS?

Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, ale zdolnych ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukających zatrudnienia. Następnie odnosi tę liczę do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Obliczenia dokonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy

– wyjaśnia portal Money.pl .

Wg Eurostatu najniższe bezrobocie możemy odnotować w Czechach - 2,4 proc, Polsce 3,0 proc., Holandii 3,6 proc. Niemczech 3,9 proc. i na Malcie 4,2 proc. Średnia unijna wynosi 6,7 proc. Wyższa z kolei jest średnia strefy euro - 7,4 proc. Najwyższe bezrobocie pojawia się na Litwie 9,3 proc, Łotwie 9,8 proc, na Cyprze 10.2 proc. i w Hiszpanii 14,5 proc.
 
Źródło: money.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura