[SONDAŻ] Duda wygrywa z Trzaskowskim. Jak zachowa się elektorat kandydatów z pierwszej tury?

Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl opracowała badanie, które pokazuje jak zachowają się wyborcy kandydatów, którzy odpadli z pierwszej tury. To właśnie oni rozstrzygną o wyniku drugiej tury.
 [SONDAŻ] Duda wygrywa z Trzaskowskim. Jak zachowa się elektorat kandydatów z pierwszej tury?
PAP/Marcin Bielecki
Według badania pracowni Estymator przygotowanego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl na obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę chce oddać swój głos 50,9 proc. respondentów. Jak podkreśla serwis, to wzrost o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego popiera 49,1 proc. ankietowanych. To oznacza spadek o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednią falą badań – zauważa portal.
Jak zachowają się wyborcy kandydatów z pierwszej tury?

Według pracowni Estymator Andrzej Duda może liczyć na 98 proc. swoich wyborców z pierwszej tury, ale także na 12 proc. wyborców Szymona Hołowni, 57 proc. wyborców kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, 16 proc. wyborców szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, 8 proc. wyborców Roberta Biedronia oraz 47 proc. wyborców innych kandydatów.

Z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 97 proc. wyborców z I tury wyborów prezydenckich, a także na 82 proc. wyborców Szymona Hołowni. Na Trzaskowskiego chce oddać swój głos także 31 proc. wyborców Bosaka, 75 proc. wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza, 81 proc. wyborców Roberta Biedronia oraz 43 proc. wyborców innych kandydatów.

"Badanie przeprowadzono w dniach 2-3 lipca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc." – informuje portal DoRzeczy.pl.

/DoRzeczy.pl
kacAnkieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura