Zmarł Eugeniusz Szumiejko - jedna z ikon dolnośląskiej i ogólnopolskiej Solidarności
06.07.2020 13:02

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Z głębokim żalem informujemy o śmierci Eugeniusza Szumiejko.
Od września 1980 w strukturach "Solidarności". Był w 1981 delegatem na Walne Zebrania Delegatów Regionu Dolny Śląsk, sekretarzem Prezydium Zarządu Regionu, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów i członkiem Prezydium Komisji Krajowej. Po ogłoszeniu stanu wojennego współzałożyciel, organizator i członek Krajowego Komitetu Strajkowego "S" w Porcie Gdańskim, następnie w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od 16 XII 1981 w ukryciu w Trójmieście. Założyciel Ogólnopolskiego Komitetu Oporu "S". Doprowadził do nawiązania współpracy podziemnych struktur "S" regionów Pomorza Zachodniego i Gdańskiego, Bydgoszczy, Małopolski, Dolnego Śląska oraz z działaczami "S" za granicą (w połowie 1982 zorganizowali Biuro Koordynacyjne "S" w Brukseli). W IV 1982 uszedł w Gdańsku z obławy zorganizowanej przez funkcjonariuszy SB (zsunął się po piorunochronie z 8 piętra). W l.1982 - 1984 członek ogólnopolskiej podziemnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej "S", organizator zespołu łączników merytorycznych, rady programowej, poczty międzyregionalnej oraz spotkań kierownictwa TKK; okresowo koordynator spraw zagranicznych. Od 1984 przebywał ponownie we Wrocławiu, gdzie ujawnił się. W latach 1987-1988 był przewodniczącym dolnośląskiego Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk. Sceptyczny wobec porozumień Okrągłego Stołu.. Od 1981, w związku ze swoją działalnością opozycyjną, rozpracowywany przez SB.
Po 1989r. członek KZ w Biurotechnice/Infobiurze. W latach 1990-96 delegat na kolejne WZD Regionu Dolny Śląsk, 1990-1994 członek ZR. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006).
Niech spoczywa w pokoju.
Po 1989r. członek KZ w Biurotechnice/Infobiurze. W latach 1990-96 delegat na kolejne WZD Regionu Dolny Śląsk, 1990-1994 członek ZR. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006).
Niech spoczywa w pokoju.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 06.07.2020 13:02
Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Maria Ochman: Dość nagonki na pracowników służby zdrowia
07.04.2026 13:56
Nie żyje Kazimierz Lipiński, pierwszy przewodniczący leśnej Solidarności
07.04.2026 09:55

Komentarzy: 0
„Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi Kazimierza Lipińskiego, przewodniczącego Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Lasów Państwowych NSZZ «Solidarność», pierwszego przewodniczącego Leśnej Solidarności oraz sygnatariusza Porozumienia Sękocińskiego” – przekazali przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
Czytaj więcej
„Dostaliśmy zakaz wejścia”. Przewodniczącego zakładowej "S" w PG Silesia nie wpuszczono na teren zakładu
07.04.2026 08:45

Komentarzy: 0
– Oto taka niespodzianka. Właśnie w dniu dzisiejszym nie zostałem wpuszczony na teren zakładu – mówi Grzegorz Babij, przewodniczący zakładowej Solidarności w PG Silesia, w opublikowanym w mediach społecznościowych filmiku nagranym dziś rano przed bramą zakładu.
Czytaj więcej
Solidarność Walcowni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach wynegocjowała podwyżki dla pracowników
07.04.2026 07:28

Komentarzy: 0
Zakończyły się negocjacje płacowe w Walcowni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach. 30 marca przedstawiciele zakładowej Solidarności podpisali z pracodawcą porozumienie gwarantujące wszystkim pracownikom wzrost stawek zasadniczych o 300 zł brutto.
Czytaj więcej
Wielkanoc w Solino. Protestujących odwiedził przewodniczący toruńsko-włocławskiej Solidarności
05.04.2026 18:29

