REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wojna cywilizacji. Prof. David Engels: Twierdza Polska

– Przemoc, która wybucha teraz przeciwko wszystkiemu, co uosabia tożsamość Zachodu – przeciwko kościołom, pomnikom, dziełom literatury klasycznej, językowi – jest nieuniknionym rezultatem lewicowych i liberalnych przygotowań. A jesteśmy dopiero na początku – mówi „Tygodnikowi Solidarność” prof. David Engels, belgijski historyk starożytności i filozof, badacz kryzysu tożsamości Europy, wykładowca Instytutu Zachodniego w Poznaniu. To właśnie wojnie cywilizacji poświęcony jest najnowszy numer naszego tygodnika.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Wojna cywilizacji. Prof. David Engels: Twierdza Polska
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.
Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Jakuba Pacana i Cezarego Krysztopy z prof. Engelsem?

Prof. odpowiada m.in. na pytanie o to skąd się bierze sojusz lewackich bojówkarzy z największymi koncernami?
 

Ta ewolucja może wydawać się wręcz paradoksalna. Jak to możliwe, że ultralewicowi bojownicy Antify współpracują ramię w ramię z ultrakapitalistycznymi globalnymi graczami, takimi jak George Soros? Odpowiedź jest złożona. Oczywiście można pomyśleć o jakiejś odrażającej formie dialektyki heglowskiej, w której ultraliberalizm, który znamy od kilku dziesięcioleci, prowadzi do jakiejś formy socjalizmu miliarderów, w którym siła garstki ludzi jest gwarantowana przez coraz bardziej totalitarną pseudosocjalistyczną kontrolę nad wielkimi masami konsumenckimi z pomocą kasty lewicowo-liberalnych polityków, którzy od dawna porzucili prawdziwe interesy robotników i skupiają się wyłącznie na wyimaginowanych mniejszościach, tylko po to, aby uzyskać poparcie polityczne.


O antychrześcijańskim wymiarze postępowych ideologii pisze Jakub Pacan.

Niestety dla naszych niewczesnych postępowców idea świeckości państwa uchodzi obecnie za swoistą zdobycz nowożytnego myślenia, tak samo jak debata nad jej urzeczywistnieniem. Doczekaliśmy się czasów politycznej i kulturalnej delegitymizacji religii. Kolejny konsekwentny krok będzie polegał na prawie wyrażania w publicznej przestrzeni wszystkich przekonań w imię wolności i tolerancji, z wyjątkiem przekonań religijnych. Młodzi Polacy coraz częściej wyrastający już poza wpływem Kościoła, a często przeciw niemu, są naturalnym „tworzywem” tej antycywilizacji. Nowoczesna Polska wyrasta poza wpływem Kościoła, w ogóle Polacy chcą być nagle społeczeństwem, które „wyszło z religii”.

Ależ ci heroldzi antycywilizacji są w tym wszystkim wtórni, przewidywalni i bezrefleksyjni. Nawet do głowy im nie przyjdzie, że jedna i ta sama osoba może należeć do różnych społeczności i wnosić wkład w dobro wspólne, a jednocześnie otrzymywać od tych społeczności wielokierunkową pomoc dla swojego pełnego rozwoju. Nie, tutaj albo w całości wyzbywasz się „złogów” religii i jesteś „nasz”, albo trzymasz się kurczowo starego świata, czyli jeszcze nie dorosłeś do nowoczesności i postępu.

 


W artykule „Pandemia, lewacy, faszyzm” Teresa Wójcik pisze o możliwych rewolucyjnych zmianach w gospodarce.

Państwa sięgną po majątki bogatych, co niemal wcale nie będzie z korzyścią dla biednych. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w polityce – silne państwa będą stać na straży praw grup mniejszościowych. Skutki polityczne pandemii i towarzyszącego jej kryzysu gospodarczego już są globalne. Jednak rozłożą się co najmniej nierównomiernie. Inaczej w Chinach, inaczej na Zachodzie. Paradoksem jest, że liczni zwolennicy „postępu” coraz wyraźniej dążą do silnego państwa w gospodarce. Wzorem Mussoliniego?Mateuszowi Kosińskiemu o starciu cywilizacji opowiada prof. Aleksander Nalaskowski.

Każde starcie cywilizacji, jak każda wojna, to uderzanie w najwrażliwsze miejsca przeciwnika. To bombardowanie obiektów strategicznych, likwidacja przywódców czy eliminacja inteligencji. I teraz nie jest inaczej. Dzieci, wychowanie, rodzina to nasze pryncypia. Należy je więc sabotować, obrzydzać i niszczyć, aby tym samym anihilować przyczynę oporu. Słynne „Standardy edukacji seksualnej WHO” to nic innego jak działania dywersyjne na terytorium przeciwnika. Klasyka wojenna. Ale powtórzę. Aby zwyciężać, trzeba wyjść na ring w imię Jezusa, Polski, historii. Tymczasem oddajemy większość starć walkowerem. Przykładem jest tzw. kompromis aborcyjny. Albo realizujemy konstytucyjny zapis o ochronie życia, albo wpiszmy do konstytucji eugenikę. Inaczej diabeł się cieszy z ogarka, a Bogu niewesoło przy świeczce.A co jeszcze w numerze? 
 • "Atom zza oceanu" Teresy Wójcik o spodziewanej elektrowni atomowej w Polsce
 • "MFW: przed nami kryzys. Wielki kryzys". Paweł Pietkun o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym
 • "Kto najwięcej stracił na Trzaskowskim" Jakub Pacan o tym jakie konsekwencje niesie ze sobą zmiana kandydata PO
 • "Google zapłaci, ale to wydawcy stracą" Paweł Pietkun o tym, że Google zamierza płacić wydawcom za publikowane treści
 • "Praca pod wpływem" Anna Zielińska o używaniu narkotyków w pracy
 • "Ta iska roznieciła pożar". Mateusz Kosiński o wystawie "Tu rodziła się Solidarność".
 • "Rewolucja i rewolucjoniści: Analogia chrześcijańska cz. 1" Prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze o rewolucji w bardzo szerokim kontekście
 • "Gdyby Lesław nie istniał, należałoby go wymyślić" Bartosz Boruciak rozmawia z Lesławem Trybelem
 • "W pionie" Sebastian Pytel recenzuje film "Obrazy bez autora"
 • "Polska, wieczny bój". Igor Banaszczyk recenzuje książkę "Spław"
 • "Solidarny duszpasterz" Artur Kasprzykowski wspomina ks. Zbigniewa Powadę
 • "Solidarność walczy o mleczarnię". Marcin Koziestański rozmawia z Leszkiem Jankowskim przewodniczącym Oddziału nr 6 z siedzibą w Nowym TarguW numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (28/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura