REKLAMA

Nasi sąsiedzi już odczuwają skutki kryzysu. Deficyt będzie czterokrotnie większy niż się spodziewano

Rząd Słowacji przyjął w środę projekt nowelizacji budżetu na 2020 rok, w którym chce zwiększyć deficyt z 2,77 mld euro do 11,95 mld. Nowelizacja uwzględnia koszty związane z pandemią koronawirusa.
 Nasi sąsiedzi już odczuwają skutki kryzysu. Deficyt będzie czterokrotnie większy niż się spodziewano
/ pixabay
Według projektu wydatki państwa będą wyższe o 7,8 mld euro, a dochody mają być niższe o 1,4 mld. Wśród zwiększonych wydatków są ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. 358 mln euro bezpośrednio otrzyma resort zdrowia.

W związku z ograniczeniami związanymi z koronawirusem zwiększono wydatki ministerstw pracy, rozwoju regionalnego oraz transportu. Przewidziano także fundusze na zakup nowych zapasów środków ochronnych.

Ministerstwo finansów argumentuje, że dotychczasowy budżet nie uwzględniał kosztów związanych z pandemią. „Celem projektu jest zapewnienie pokrycia finansowego działań, które mają złagodzić skutki pandemii, a także uwzględnienie utraty dochodów budżetu państwa w 2020 roku” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Resort finansów podkreślił, że pandemia doprowadziła gospodarkę do stanu recesji. Według prognozy analityków słowackiego ministerstwa finansów, którą przedstawiono pod koniec czerwca, gospodarka Słowacji w 2020 r. skurczy się o 9,8 proc. Zdaniem ekspertów największe trudności będą odczuwać sektor usług, przemysł i budownictwo.

Rząd Igora Matovicza, który ma w parlamencie większość konstytucyjną, zakłada, że parlament będzie decydować o nowelizacji w trybie przyspieszonym.

Piotr Górecki

Źródło: PAP

ptg/ mal/


 

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura