REKLAMA

„Rzeczpospolita”: Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego pomoże spowolnionej gospodarce

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” przedstawia wyniki raportu globalnej firmy finansowo-konsultingowej Kearney. Wg firmy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego powinna pomóc spowolnionej w wyniku pandemii gospodarce.
 „Rzeczpospolita”: Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego pomoże spowolnionej gospodarce
Koncepcja architektoniczna CPK Foster + Partners / materiały prasowe
CPK ma w wyraźny sposób odbić się na polskim rynku pracy i wzroście PKB.

„Należy zwrócić uwagę na szanse, które niesie ze sobą realizacja takiej inwestycji w czasach trwającego kryzysu. Z jednej strony inwestycja o tak dużej skali może wypełnić lukę popytową powstałą w efekcie trwającego spowolnienia gospodarczego, a z drugiej sama realizacja projektu może być tańsza ze względu na spadające ceny towarów i usług"

– cytuje raport „Rzeczpospolita”.

Kearney podkreśla, że Centralny Port Komunikacyjny jest największą inwestycją infrastrukturalną w Polsce w XXI w. Autorzy raportu nazywają CPK typowym projektem prorozwojowym.

 „Zasadne jest założenie, iż projekt ten wykazuje potencjał pełnienia roli czynnika pobudzającego wzrost gospodarczy i wychodzenie z kryzysu"

 – czytamy.

Inwestycja ma zapewnić tysiące nowych miejsc pracy zarówno na samym lotnisku, jak i w branżach z nią powiązanych. Ma ona również pobudzić rynek budowlany.

 Inwestycja wymagająca wydatków rzędu dziesiątków miliardów złotych pobudzi rynek budowlany, ale także rozwój niezbędnych technologii i zaplecza technicznego; może również wygenerować efekt mnożnikowy i pobudzić powiązane gałęzie gospodarki. Z kolei nowy intermodalny węzeł transportowy ma szansę poprawić dostępność komunikacyjną nie tylko kraju, ale i regionu, tworząc potencjał do generowania dalszych korzyści w ramach wpływu katalitycznego

– dodaje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.
 
 Źródło: Rzeczpospolia
 
 

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura