REKLAMA

Reżyser "Klątwy" poskarżył się Junckerowi: wszystkiemu winne PiS, TVP i Kościół

Reżyser bluźnierczej "Klątwy" w Teatrze Powszechnym, Oliver Frljić, napisał skargę do przewodniczącego Komisji Europejskiej. W liście do Jeana-Claude'a Junckera pisze o "kampanii medialnej Telewizji Polskiej, która rozpoczęła zbiorową histerię i stwarza niebezpieczeństwo dla aktorów i realizatorów spektaklu". - czytamy na portalu Onet.pl.
zrzut ekranu Reżyser "Klątwy" poskarżył się Junckerowi: wszystkiemu winne PiS, TVP i Kościół
zrzut ekranu / Youtube.com
Chorwacki artysta obwinia za nagonkę na swój spektakl głównie Telewizję Polską, która nakręciła materiał po premierze spektaklu. Jego zdaniem, to po transmisji tego materiału "wszyscy mający związek ze sztuką, w tym aktorzy, teatr i władze Warszawy, zostali narażeni na ogromne natężenie przemocy medialnej i mowy nienawiści."

"21 lutego Telewizja Polska opublikowała na swojej stronie post zawierający nielegalnie pozyskane nagranie wideo z fragmentami spektaklu. Zostały one wyjęte z kontekstu, towarzysząc artykułowi, który został napisany z wyraźnym zamiarem publicznej stygmatyzacji aktorów, realizatorów i autorów spektaklu"

- pisze.
 

"Zostało to podsycone przez rządzącą w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość oraz Kościół katolicki. Teatr Powszechny stara się zapewnić ochronę aktorom grającym w spektaklu, ale nie jest w stanie tego robić, podczas gdy kontrolowane przez rząd media kontynuują promocję zbiorowej histerii"

– pisze w liście Frljić, którego zdaniem jest to łamanie wolności słowa i praw człowieka. Dlatego też postanowił się zwrócić do Komisji Europejskiej.

"Jeśli polskie instytucje oraz politycy nie są w stanie bronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, niezbędne jest dla nas, aby usłyszeć głos reprezentantów Unii Europejskiej. Brak tego głosu zostanie zinterpretowany jako akceptacja sytuacji i wsparcie tych, którzy zainicjowali i przewodniczą haniebnej kampanii przeciwko aktorom, autorom i realizatorom spektaklu"

- czytamy dalej.

źródło: Onet.pl

 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura