REKLAMA

Jerzy Bukowski: Święty Jan Paweł II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej

Oficjalne ogłoszenie patronatu nastąpi w sierpniu podczas odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 Jerzy Bukowski: Święty Jan Paweł II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej
Wikipedia domena publiczna

               Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa powołując się na tamtejszy urząd miasta, do którego właśnie dotarł dekret Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej.

            Oficjalne ogłoszenie patronatu nastąpi w sierpniu podczas odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Watykański dokument przekaże władzom Kalwarii metropolita krakowski ksiądz profesor arcybiskup Marek Jędraszewski.

            „Samorząd rozpoczął starania o uczynienie Jana Pawła II patronem miasta pod koniec 2019 r. Wówczas radni, na wniosek burmistrza Augustyna Ormantego, przyjęli uchwałę, w której poprosili abp. Jędraszewskiego o wsparcie inicjatywy. W uchwale wskazano m.in., że Jan Paweł II był dla Polaków przewodnikiem i nauczycielem, a pamięć o nim to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii” - czytamy w depeszy PAP.

            - Metropolita przekazał uchwałę wraz z rekomendacją do Stolicy Apostolskiej. Do naszej prośby pozytywnie odniósł się również Episkopat Polski oraz nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio - powiedział PAP rzecznik kalwaryjskiego magistratu Tomasz Baluś.

            „Karol Wojtyła od najmłodszych lat związany był z Kalwarią Zebrzydowską. Do tamtejszego sanktuarium pielgrzymował jako chłopiec wraz z ojcem, a następnie jako ksiądz, biskup, kardynał, a w roku 1979 oraz 2002 r. jako papież. W czasie pielgrzymki w 1979 r. podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w kalwaryjskim sanktuarium. Prosił wówczas mieszkańców i pielgrzymów, przybywających do Kalwarii, aby modlili się za niego za życia i po śmierci. W 1997 r. Jan Paweł II przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Nikt inny nie posiadał tego tytułu” - napisała Polska Agencja Prasowa.

            Założona na początku XVII wieku Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa, mieszka w niej około 5 tysięcy osób.


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura