"Głos pracownika": Sezonowa praca nastolatków

Dobrą sezonową pracą może być zbieranie owoców, gdzie zarobić można nawet do 1500 zł przez dwa tygodnie. Podobne kwoty można uzyskać, pracując w restauracji. Na co jednak trzeba uważać?
 "Głos pracownika": Sezonowa praca nastolatków
pixabay.com
O tym, jakie doświadczenia z pracą sezonową mają młodzi ludzie, można było usłyszeć w ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”. Okazuje się, że aby dostać dobrą pracę sezonową, trzeba zacząć jej szukać jeszcze długo przed rozpoczęciem wakacji.

- Podanie o pracę musiałem składać już na początku maja, żeby dostać jakiekolwiek odpowiedzi. Rok temu starałem się złożyć swoje ogłoszenia o pracę i CV na początku wakacji, jednak było już za późno i praktycznie już nigdzie nie było miejsca

- mówił 17-letni Michał.

Z kolei 17-letnia Wiktoria przestrzegała w radiu, żeby młodzi pamiętali, by nie pracować na czarno. Dziewczyna sama niegdyś podjęła się takiej pracy, przez co potem miała duże problemy w wyegzekwowaniu należnej zapłaty.

Ważne jest, by pamiętać, że pracować w czasie wakacji, ale też nie tylko wtedy, może młodzież, która ukończyła co najmniej 16 lat. Nie może to być też ciężka  praca fizyczna. Nastolatek może np. zbierać owoce, ale już nie wolno mu dźwigać ciężkich skrzynek. Z kolei czas pracy nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu.

Nastolatkowie nie mogą też pracować w nocy. A do jakiegokolwiek ich zatrudnienia, jeśli nie mają ukończonych 18 lat, wymagana jest pisemna zgoda rodzica. Potrzebne jest również zaświadczenie lekarskie o braku zdrowotnych przeciwwskazań do pracy na wyznaczonym przez pracodawcę stanowisku.    
 
 
 
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


mk

Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura