Gdański IPN: W środę na pl. Solidarności spotkanie z przedstawicielami magistratu dot. wystawy IPN

Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN spotkają się w środę z przedstawicielami miejscowego magistratu, by uzgodnić szczegóły organizacji na pl. Solidarności w Gdańsku przygotowanej przez Instytut wystawy "TU rodziła się Solidarność".
 Gdański IPN: W środę na pl. Solidarności spotkanie z przedstawicielami magistratu dot. wystawy IPN
IPN
O zaplanowanym na środę spotkaniu poinformował asystent prasowy gdańskiego oddziału IPN Jan Hlebowicz. Wyjaśnił, że w poniedziałek rano z dyrektorem gdańskiego oddziału INP Mirosławem Golonem skontaktował się dyrektor biura prezydent Gdańska Marek Bonisławski. Rozmówcy ustalili, że w środę rano na pl. Solidarności odbędzie się wizja lokalna, w ramach której uzgodnione ma zostać m.in. miejsce ulokowania wystawy "TU rodziła się Solidarność".

„Traktujemy ten telefon jako zapowiedź pełnej zgody na nasz wniosek, by ekspozycja stanęła na placu Solidarności podczas uroczystego otwarcia wystawy - 14 sierpnia - i stała tam - dostępna dla mieszkańców Pomorza i turystów - przez kolejny miesiąc” – poinformował Hlebowicz, dodając, że podczas telefonicznej rozmowy Golon zapowiedział chęć organizacji na placu w niedalekiej przyszłości ekspozycji IPN poświęconej ofiarom Grudnia'70.

W ubiegłym tygodniu gdański oddział IPN poinformował, że władze Gdańska nie zgodziły się na ustawienie na pl. Solidarności wystawy "TU rodziła się Solidarność". IPN przekazał wówczas mediom pismo, jakie otrzymał w tej sprawie. "Po przeanalizowaniu różnych czynników Biuro Prezydenta ds. Kultury opiniuje negatywnie zamiar ekspozycji wystawy planszowej w przestrzeni Placu Solidarności. Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami" - napisano w piśmie podpisanym przez inspektora biura Marcina Stąporka.

"Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu" - dodał pracownik biura prezydenta.

Decyzję Urzędu Miasta w Gdańsku skrytykowali m.in. prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący KK "Solidarność" Piotr Duda. „Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazaną 16 lipca przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy +TU rodziła się Solidarność+” - napisali w piątek we wspólnym oświadczeniu Szarek i Duda przypominając, że wystawa "TU rodziła się Solidarność" miała zostać otwarta 14 sierpnia "dokładnie czterdzieści lat po rozpoczęciu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej".

W niedzielę rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku Daniel Stenzel przekazał mediom oświadczenie, w którym poinformował, że "prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uznaje za uzasadnione argumenty, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w sprawie umiejscowienia plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej na placu Solidarności i zmienia wcześniejszą decyzję swoich współpracowników".

"Problem lokalizacji wspomnianej wystawy powinien zostać uzgodniony w duchu porozumienia przy poszanowaniu wyjątkowego charakteru przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, które jest miejscem świętym dla każdego gdańszczanina i Polaka. Pani Prezydent wydała polecenie nawiązania niezwłocznie rozmów w tym duchu z gdańskim oddziałem IPN" - podał w komunikacie Stenzel.

W ramach obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych IPN organizuje w kilkudziesięciu miastach w Polsce ekspozycje "TU rodziła się Solidarność". Każda ekspozycja składa się z – identycznej we wszystkich miejscach - opowieści o narodzinach robotniczego ruchu z ogólnopolskiego punktu widzenia oraz – innej w każdym z miejsc – narracji regionalnej.

"Wystawa ta opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu Solidarności, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970" - poinformował Instytut. 

/PAP
/Anna Kisicka/ aks/ wj/

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura