W Łodzi otwarto wystawę „TU rodziła się Solidarność”

21 lipca br. w Łodzi otwarta została wystawa „TU rodziła się Solidarność” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Jest to kolejna odsłona wystawy, która po raz pierwszy została pokazana 1 lipca, a w sumie zostanie zaprezentowana w blisko 50 miastach w całej Polsce, w ten sposób tworząc „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”.
 W Łodzi otwarto wystawę „TU rodziła się Solidarność”
Fot Ireneusz Wach
Wystawa składa się z części ogólnopolskiej i części regionalnych, i ukazuje ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 z całej Polski, które doprowadziły do powstawania Solidarności. Kulminacyjny moment wystawy nastąpi 28 sierpnia w Warszawie, gdzie nastąpi wernisaż, podczas którego zostaną zaprezentowane elementy wystawy prezentowane we wszystkich miastach Polski.
 

Na otwarcie łódzkiej wystawy „Tu rodziła się Solidarność”, które odbyło się na placu przed Archikatedrą Łódzką przybyli dawni i obecni działacze NSZZ Solidarność oraz opozycji antykomunistycznej. Był pierwszy przewodniczący łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik oraz wiceprzewodniczący z tamtego okresu Jerzy Kropiwnicki. Byli przedstawiciele obecnych władz Solidarności na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Waldemarem Krencem. Gości w imieniu IPN przywitał dyrektor łódzkiego Oddziału Dariusz Rogut. W otwarciu wystawy uczestniczył również wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Wystawa w Łodzi będzie prezentowana do 13 sierpnia.


Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy w sprawie P. Sławka można było zrobić więcej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura