REKLAMA

Emilewicz: W Polskiej Strefie Inwestycji zadeklarowano inwestycje na ponad 25 mld zł

W ciągu dwóch lat działania Polskiej Strefy Inwestycji 556 inwestorów zadeklarowało inwestycje na kwotę 25,2 mld zł - wskazała w czwartek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że daje to ponad 11,2 tys. miejsc pracy.
 Emilewicz: W Polskiej Strefie Inwestycji zadeklarowano inwestycje na ponad 25 mld zł
PAP/Mateusz Marek

Jak mówiła podczas czwartkowej konferencji wicepremier Emilewicz, minione dwa lata funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) to 575 decyzji udzielonych dla 566 przedsiębiorstw na kwotę przekraczającą 25,2 mld zł.

– Ponad 70 proc. tych pozwoleń to są pozwolenia udzielone dla firm z polskim kapitałem – podkreśliła minister Emilewicz. Dodała, że liczne inwestycje w ramach PSI dotyczą Polski Wschodniej i średnich miastach, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Dodała, że w 2020 r. Polska Wschodnia "przyciągnęła do siebie w sumie 41 inwestycji na łączną kwotę 700 mln zł".

Szefowa resortu rozwoju przyznała, że 2020 r. będzie trudniejszy ze względu na pandemię. – Ale już w tym roku udzielonych zostało 139 decyzji inwestycyjnych o wartości ok. 4 mld zł, z równoczesną deklaracją stworzenia niemal 2,5 tys. nowych miejsc pracy – mówiła. Dodała, że łącznie w ramach wszystkich realizowanych inwestycji powstanie ponad 11,2 tys. nowych miejsc pracy.

Emilewicz zaznaczyła, że w Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. – Chcemy doprecyzować kryteria jakościowe, co poprawi przejrzystość przepisów. Nadal będziemy też dążyć do lokowania inwestycji w obszarach słabiej rozwiniętych, głównie w średnich miastach, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz w Polsce Wschodniej – wyjaśniła. Podkreśliła, że mimo pandemii spółki inwestujące w ramach PSI utrzymały zatrudnienie, "także korzystając z rozwiązań gospodarczej Tarczy Finansowej udostępnionej od kwietnia br.".

Obecna na konferencji wiceminister rozwoju Olga Semeniuk wyjaśniła, że "w wielu przypadkach inwestorzy jedynie przesunęli terminy realizacji". – Po danych z GUS czy CEIDG widzimy, że polska gospodarka powoli wraca do formy. Spodziewamy się, że znajdzie to odzwierciedlenie w inwestycjach w naszym kraju – mówiła.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń tłumaczył, że PSI przyciąga zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i międzynarodowe korporacje. – Ulgi podatkowe, wsparcie innowacyjnych, wysokojakościowych projektów czy budowanie stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy to główne zalety PSI – powiedział. Zwrócił uwagę, że w 2019 r. spółki wydały ponad 350 decyzji o wsparciu nowych projektów inwestycyjnych o wartości ponad 15 mld zł, przyczyniając się do utworzenia przeszło 6,5 tys. nowych miejsc pracy w sektorze przemysłu i nowoczesnych usług dla biznesu.

Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, tym samym stając się jednolitym obszarem inwestycji. Ustawa weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju, a nie tylko – jak wcześniej – na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Od 1 stycznia 2019 r. nowe inwestycje można lokować tylko w PSI. SSE pełnią jednak kluczową rolę w systemie PSI – zarządzają poszczególnymi jej częściami.

Według resortu rozwoju "tegorocznym liderem jest Katowicka SSE, która wydała 24 decyzje dot. inwestycji". Na kolejnych miejscach plasują się: Łódzka SSE (16 decyzji), Euro-Park Mielec (15 decyzji) i Pomorska SSE (13 decyzji). Każda strefa wydała w tym roku decyzje dot. nowych inwestycji.

/PAP


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura