REKLAMA

Papież Franciszek zaproszony na konwersję Hagii Sophii w meczet. Nie wiadomo, czy przyjmie zaproszenie

Papież Franciszek został zaproszony na uroczystą konwersję Hagii Sophii w meczet. Nie wiadomo, czy głowa Kościoła przyjmie zaproszenie na uroczystość.
TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE Papież Franciszek zaproszony na konwersję Hagii Sophii w meczet. Nie wiadomo, czy przyjmie zaproszenie
TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE / PAP/EPA
Ojciec Święty Franciszek wyraził ubolewanie z powodu decyzji władz Turcji, które zdecydowały się zamienić dawny kościół chrześcijański przerobiony na muzeum w meczet. 

Jak przypomina "Rzeczpospolita", przeciwko decyzji Ankary protestowały Grecja oraz Egipt. Sprzeciw wyraziły również Światowa Rada Kościołów oraz Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych zaapelowała z kolei o uczestnictwo w "Dniu Żałoby" zorganizowanym przez grecko-prawosławną parafię w Ameryce.

W zaplanowanej na piątek uroczystości konwersji dawnej świątyni Mądrości Bożej w meczet ma wziąć udział od 1000 do 1500 osób. Obecność potwierdzili przywódcy Azerbejdżanu i Kataru, polityczni sojusznicy Turcy.

Haga Sophia założona w IV wieku jako kościół chrześcijański, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została zamieniona w meczet.
 

W 1934 roku na mocy akcji sekularyzacyjnej prowadzonej przez ówczesnego tureckiego przywódcę, Mustafę Kemala Atatürka, świątynia została dekretem  przekształcona w muzeum


- przypomina "Rzeczpospolita".

cwp/rp.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura