REKLAMA

Po rozmowie rządu USA z firmami pracującymi przy Nord Stream 2. "Porzućcie projekt..."

Jak informuje Jakub Wiech na portalu Energetyka24 przedstawiciele rządu USA odbyli wideorozmowę z europejskimi firmami, które pracują przy projekcie Nord Stream 2. Amerykanie mieli przekazać, że firmy te mogą liczyć się z konsekwencjami.
 Po rozmowie rządu USA z firmami pracującymi przy Nord Stream 2. "Porzućcie projekt..."
EuNews - Wikimedia Commons

O sprawie pisał niemiecki dziennik Die Welt. W rozmowie mieli uczestniczyć przedstawiciele amerykańskich departamentów Stanu, Skarbu i Energii. Dziennikarze Die Welt twierdzą, że strona amerykańska miała sugerować firmom, że Stany Zjednoczone zaangażują się w to by Nord Stream 2 nie został ukończony. 

Doniesienia niemieckich mediów potwierdziło niemieckie federalne ministerstwo spraw zagranicznych. Już wcześniej amerykańskie działania wokół Nord Stream 2 skrytykowali m.in. kanclerz Angela Merkel, minister gospodarki Peter Altmaier oraz zrzeszenia przemysłu.

Przypominamy, że w połowie lipca Departament Stanu USA przekazał, że zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA. O tej decyzji poinformował sekretarz stanu Mike Pompeo. Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje - dodał, zwracając się do firm pomagających w budowie.

CAATSA to Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje. "Wall Street Journal" przypomina, że wprowadzono ją w 2017 roku, ale niektóre najostrzejsze sankcje nie dotyczyły rosyjskich projektów związanych z eksportem energii rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy.

"Inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami" wiązać się będą z ryzykiem amerykańskich sankcji

– mówił na konferencji prasowej w Waszyngtonie Pompeo.

"To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje"

- dodał, mówiąc o działaniach Departamentu Stanu.


"To nie są komercyjne projekty. To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii"

- zaznaczył Pompeo.

Źródło: PAP/ energetyka24.pl


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura