Jutro rząd zajmie się budżetem na 2021 rok

Projekt założeń projektu budżetu państwa na 2021 r, znalazł się w porządku wtorkowych obrad Rady Ministrów. Rząd zajmie się także wynagrodzeniami w budżetówce oraz wskaźnikami makroekonomicznymi na 2021 r.
 Jutro rząd zajmie się budżetem na 2021 rok
pixabay.com

KPRM podał, że oprócz założeń projektu budżetu państwa, ministrowie zajmą się projektem propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz informacją o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na 2021 r.

Minister finansów Tadeusz Kościński zapewniał PAP, że nie ma planów ograniczenia wydatków socjalnych w 2021 r., ani podwyżki podatków. Według ministra motorem polskiej gospodarki w przyszłym roku ma być konsumpcja, która będzie pobudzana pieniędzmi publicznymi.

Zgodnie z prognozami resortu finansów, w tym roku PKB spadnie o 4,6 proc., ale w przyszłym roku wzrośnie o 4 proc. Ten rok zamknie się inflacją w wysokości 3,3 proc., natomiast w przyszłym roku wzrost cen wyniesie 1,8 proc.

Po spadku inwestycji w tym roku o 10,6 proc, w przyszłym roku wzrosną one o 4 proc. Ponadto MF spodziewa się wzrostu konsumpcji o 4,4 proc, w 2021 r. i spadku o 4,2 proc. w tym roku. Stopa bezrobocia ma spaść do 7,5 proc. w 2021 r. po wzroście do 8 proc. na koniec tego roku.

Zgodnie z założeniami, wynagrodzenia w budżetówce mają zostać zamrożone na poziomie tegorocznym. Minister poinformował, że w przyszłorocznym budżecie uwzględniony będzie podatek od sprzedaży detalicznej, wpływy z opłaty cukrowej oraz wpływy z likwidacji OFE. Jednocześnie fiskus planuje dalsze uszczelnienie systemu podatkowego.

Źródło: PAP

pgo/ dym/ je/


Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura