REKLAMA

"Antyfaszystowski 1 sierpnia". Rodzina Powstańca Warszawskiego oburzona wykorzystaniem jego wizerunku

Partia Razem, Czerwona Młodzież, Studencki Komitet Antyfaszystowski i inne organizacje komunistyczne, socjalistyczne i odwołujące się do symboliki Antify, organizują tzw. "Antyfaszystowski 1 Sierpnia" - będziemy maszerować przeciwko faszyzmowi który na nowo nieustannie odradza się w naszym kraju - piszą organizatorzy, którzy mają wspominać "socjalistycznych bohaterów". Na grafice promującej wydarzenie widnieje między innymi Zbigniew Krejckant ps. "Cyngiel", którego rodzina jest oburzona wykorzystaniem jego wizerunku.
 "Antyfaszystowski 1 sierpnia". Rodzina Powstańca Warszawskiego oburzona wykorzystaniem jego wizerunku
/ Znak Polski Walczącej

Publikujemy pełną treść oświadczenia

Oświadczenie
rodziny śp. Zbigniewa Krejckanta ps. „Cyngiel”
 
W związku z bezprawnym wykorzystaniem wizerunku naszego Taty i Dziadka, w formie grafiki ilustrującej zaproszenie na zgromadzenie „Powstań! Przeciwko faszyzmowi. Antyfaszystowski 1 Sierpnia”, jako najbliżsi krewni, chcemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec działań mających na celu fałszowanie historii i posługiwanie się wizerunkiem Taty i Dziadka przez młodzież komunistyczną i socjalistyczną. Wspomniana grafika pojawiła się w mediach społecznościowych przy wydarzeniu reklamującym wymienione wcześniej zgromadzenie.

Strzelec Zbigniew Krejckant ps. „Cyngiel”, był członkiem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, przeszedł szlak bojowy Praga-przeprawa przez Wisłę-Siekierki-Sadyba-Mokotów, po czym znalazł się w niewoli, w Stalagu Xb w Sandbostel, koło Hamburga. Pochodził z rodziny głęboko patriotycznej, w której Polska to zawsze była Wielka Sprawa. Jako syn Powstańca Wielkopolskiego i żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, od dzieciństwa wzrastał w atmosferze miłości do Ojczyzny i przekonaniu o obowiązku jej obrony. Nigdy nie miał żadnych związków z organizacjami komunistycznymi i socjalistycznymi, pozostając wiernym tylko jednej partii – Polsce. Będąc człowiekiem ze swojej natury pogodnym, do końca życia nie mógł zapomnieć po której stronie Wisły stali komunistyczni „sojusznicy”, kiedy powstańcza Warszawa walczyła z niemieckim okupantem.
Dlatego jesteśmy oburzeni, że współczesna młodzież komunistyczna i socjalistyczna, w podły i bezprawny sposób, wykorzystuje wizerunek naszego kochanego Taty i Dziadka, nieudolnie usiłując stworzyć przy tym wrażenie, że młodzi ludzie, tacy jak Zbigniew Krejckant, stanęliby z nimi dzisiaj w jednym szeregu.

Domagamy się oficjalnych przeprosin oraz usunięcia grafiki szkalującej pamięć Zbigniewa Krejckanta. W przeciwnym razie, zamierzamy podjąć kroki prawne w związku z naruszeniem dóbr osobistych w postaci czci osoby zmarłej. W tej sprawie jesteśmy w kontakcie z Instytutem Ordo Iuris.
 
Tadeusz Krejckant
Aleksander Krejckant


- pisze rodzina "Cyngla"
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura