2 sierpnia w Powstaniu zginęła Krystyna Krahelska. Jej życiorys wart jest filmowego scenariusza

2 sierpnia 1944 roku zmarła od ran postrzałowych Krystyna Krahelska, powstaniec, poetka i modelka pozująca do wizerunku warszawskiej Syrenki.
 2 sierpnia w Powstaniu zginęła Krystyna Krahelska. Jej życiorys wart jest filmowego scenariusza
/ wikipedia/public_domain/KrystynaKrahelska/legitymacja_studencka

Urodziła się w rodzinnym majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą koło Baranowicz jako córka Jana Krahelskiego, inżyniera, późniejszego oficera WP, starosty i wojewody poleskiego w latach 1926–1932 oraz Janiny Bury, biologa. Była bratanicą Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej (uczestniczki zamachu na rosyjskiego generała-gubernatora Skałona) oraz kuzynką męża Haliny Krahelskiej

- czytamy w jej biogramie.

Studiowała geografię, historię i etnografię. Śpiewała pieśni regionalne.

W latach 1936-37 pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika Syreny.
 

Po wybuchu II wojny światowej była łączniczką i kurierką ZWZ. Pełniła także funkcję sanitariuszki, szkoliła młode kobiety do służby sanitarnej. Przewoziła broń. 
 

W powstaniu warszawskim przydzielona jako sanitariuszka 1108 plutonu w 3. szwadronie I dywizjonu „Jeleń” 7 pułku Ułanów Lubelskich AK pod pseudonimem „Danuta”. 1 sierpnia, podczas prowadzonego przez pluton od strony ul. Polnej ataku na budynek Domu Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5 (m.in. siedziba redakcji i drukarni „Nowego Kuriera Warszawskiego”), w momencie ratowania rannego kolegi została trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową. Była operowana w szpitalu powstańczym przy ul. Polnej 34, jednak w wyniku zadanych ran zmarła nad ranem 2 sierpnia.
 

Została pochowana w ogródku domu przy ul. Polnej 36. Po wojnie jej zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz na Służewie przy ul. Renety. Na nagrobku wyryto pierwszą zwrotkę jej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. 
adg

źródło: TT, wikipediaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe