Ryszard Czarnecki: Wielka gra...

Decyzja USA o wycofaniu części wojsk z Niemiec była zapowiadana, ale właśnie ją podjęto. Pogorszy to relacje między Waszyngtonem a Berlinem – i tak mocno średnie.
 Ryszard Czarnecki: Wielka gra...
Flickr/CC BY-SA 2.0

Mniej żołnierzy USA w Europie – to źle. Więcej żołnierzy USA w Polsce  –  to dobrze. Rzecz  w tym, że czekamy na oficjalną decyzję  –  i konkrety  – właśnie w tej ostatniej sprawie. Nasz rząd jednak nie powinien zajmować twardego stanowiska w sprawie amerykańskiej decyzji, co do relokacji ich wojsk u naszego zachodniego sąsiada. Ta decyzja jest poza nami.

Jednocześnie dużo dzieje się w Azji, gdzie  w meczu USA kontra Chiny – Amerykanie  inwestują w Indie, Japonię i Koreę, a Chińczycy z  kolei w Iran i Pakistan. Cały świat czeka na wynik listopadowych wyborów prezydenckich w USA, uważając – po części słusznie ,po części niesłusznie – że odmienią one politykę zagraniczną USA. Tymczasem np. w sprawie Rosji nie zmienią, obojętnie od wyniku, w sprawie Chin też raczej nie. Może w  sprawie Iranu? Może. Na pewno, jeśli wygrają Demokraci zmieni się stosunek Białego Domu do UE, WHO czy ONZ. Ale przecież Donald Trump wcale nie złożył jeszcze broni…

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura