Ryszard Czarnecki: Wielka gra...

Decyzja USA o wycofaniu części wojsk z Niemiec była zapowiadana, ale właśnie ją podjęto. Pogorszy to relacje między Waszyngtonem a Berlinem – i tak mocno średnie.
 Ryszard Czarnecki: Wielka gra...
Flickr/CC BY-SA 2.0

Mniej żołnierzy USA w Europie – to źle. Więcej żołnierzy USA w Polsce  –  to dobrze. Rzecz  w tym, że czekamy na oficjalną decyzję  –  i konkrety  – właśnie w tej ostatniej sprawie. Nasz rząd jednak nie powinien zajmować twardego stanowiska w sprawie amerykańskiej decyzji, co do relokacji ich wojsk u naszego zachodniego sąsiada. Ta decyzja jest poza nami.

Jednocześnie dużo dzieje się w Azji, gdzie  w meczu USA kontra Chiny – Amerykanie  inwestują w Indie, Japonię i Koreę, a Chińczycy z  kolei w Iran i Pakistan. Cały świat czeka na wynik listopadowych wyborów prezydenckich w USA, uważając – po części słusznie ,po części niesłusznie – że odmienią one politykę zagraniczną USA. Tymczasem np. w sprawie Rosji nie zmienią, obojętnie od wyniku, w sprawie Chin też raczej nie. Może w  sprawie Iranu? Może. Na pewno, jeśli wygrają Demokraci zmieni się stosunek Białego Domu do UE, WHO czy ONZ. Ale przecież Donald Trump wcale nie złożył jeszcze broni…

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura