Jerzy Bukowski: Krakowski Zwierzyniec chce upamiętnić Korę

W Krakowie jest już kilka skwerów i parków noszących imiona artystów związanych z miastem.
 Jerzy Bukowski: Krakowski Zwierzyniec chce upamiętnić Korę
YT print screen/MagazynVIVA!
            Radni tej dzielnicy samorządowej podjęli uchwałe z wnioskiem, żeby bezimienny skwer u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata nosił imię piosenkarki Olgi Jackowskiej-Kory - poinformowała "Rzeczpospolita".           
             Opinię w tej sprawie musi wydać Instytut Pamięci Narodowej, a jeżeli będzie pozytywna, wnioskiem zajmie się Rada Miasta Krakowa. Zdaniem Piotra Koczańskiego z referatu zajmującego się nazewnictwem jest realna szansa, że na wiosnę przyszłego roku Kora będzie miała swój skwer w rodzinnym mieście.
            „Olga Jackowska urodziła się Krakowie, tu spędziła dzieciństwo i młodość. Z dzielnicą Zwierzyniec była związana szczególnie, bo tu uczęszczała do szkoły średniej (do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej przy ul. Skarbińskiego), tu mieszkała, zanim wyjechała do Warszawy (w bloku przy ul. Fałata, niedaleko zieleńca, który ma zostać nazwany jej imieniem). Przy ulicy Fałata mieszkanie ma także syn wokalistki” - czytamy w gazecie.
            Przewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec Szczęsny Filipiak  przypomniał, że Kora wychodziła na ten właśnie zieleniec i na pobliskie Błonia na spacery.
            „Skwer u zbiegu ulic Fałata i Prusa ma ok. 22 ary powierzchni i został zagospodarowany jako jeden z pierwszych w formie tzw. parku kieszonkowego. Jego rewitalizacja kosztowała Radę Dzielnicy Zwierzyniec i krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej ok. 140 tys. złotych. Powstał tu plac zabaw i pergola, pojawiły się nowe ławki, stoły i kosze na śmieci. Są także budki lęgowe i karmniki dla ptaków” - napisała „Rzeczpospolita”.
            W Krakowie jest już kilka skwerów i parków noszących imiona artystów związanych z miastem. Uhonorowano w ten sposób m.in. Marka Grechutę i Gustawa Holoubka (tego drugiego tuż obok stadionu Cracovii, której był wielkim kibicem do końca życia i w pobliżu skweru dedykowanego Korze).

 

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura