Niezwykła kolekcja niezwykłego człowieka

Do Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” trafiła niezwykła kolekcja znaczków, bibuły, zdjęć i pamiątek przekazana przez Stanisława Bieńka – przywódcy strajku 1980 r. w kieleckiej fabryce łożysk tocznych, delegata na I KZD. - To absolutnie wyjątkowe pamiątki i dokumenty – oceniła kolekcję Joanna Lewandowska z Archiwum KK.
Kolekcja Stanisława Bieńka w Archiwum KK Niezwykła kolekcja niezwykłego człowieka
Kolekcja Stanisława Bieńka w Archiwum KK
Fot. M. Lewandowski

Na kolekcję składa się ponad 850 znaczków (z których kilkaset dla archiwum Związku są unikatowe), dziesiątki zdjęć, kaset z nagraniami audio, oryginalnych dokumentów, bibuły oraz pamiątek z internowania. Na szczególną uwagę zasługuje bluza więzienna oraz wykonane z puszek po konserwach: ołtarzyk i obrazek Jana Pawła II.

- Kolekcja, którą przekazał mi osobiście Stanisław Bieniek, zasługuje na specjalną ekspozycję – powiedział Tysolowi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

- Materiał jest tak bogaty, że zajmie nam trochę czasu zanim całościowo będzie można ocenić. Ale już teraz można jednoznacznie stwierdzić – Archiwum Komisji Krajowej wzbogaciło się o niezwykle cenne pamiątki i unikalne – oceniła Joanna Lewandowska.


Stanisław Bieniek był przywódcą strajku w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach w roku 1980, oraz delegatem na I KZD w Gdańsku. W czasie stanu wojennego internowany, a po internie zmuszony do emigracji w USA. Obecnie mieszka w Polsce.

ml

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura