REKLAMA

Ordo Iuris odpowiada Newsweekowi: Kłamliwy artykuł. Wnioskujemy o sprostowanie

Redakcja tygodnika „Newsweek” postanowiła zaatakować Instytut Ordo Iuris. Zdaniem prezesa Instytutu, mec. Jerzego Kwaśniewskiego, artykuł w czasopiśmie zawiera „kilka jawnych kłamstw”, a niektóre umieszczone w nim sformułowania to „totalna fikcja”. Autorka tekstu - Aleksandra Pawlicka stwierdziła m.in., że w czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę, współpracownicy Ordo Iuris mieli uczestniczyć w Światowym Kongresie Rodzin w Moskwie. Instytut zdecydował się wystąpić z wnioskiem do redakcji „Newsweeka” o sprostowanie artykułu.
 Ordo Iuris odpowiada Newsweekowi: Kłamliwy artykuł. Wnioskujemy o sprostowanie
/ Pixabay.com

Pawlicka pisze m.in., że „zapleczem ideowym” Ordo Iuris miałaby być brazylijska organizacja Tradycja, Rodzina, Własność (TFP), rzekomo „powszechnie uznawana za sektę”. W tekście pojawiły się też doniesienia o domniemanej działalności zagranicznej współpracowników Instytutu. Autorka stwierdziła, że „gdy Światowy Kongres Rodzin odbywał się w Moskwie w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, uczestniczyli w nim ludzie związani z Ordo Iuris”. Mec. Kwaśniewski nazwał to sformułowanie „pomówieniem” i „totalną fikcją”. Rzekome powiązania Ordo Iuris z Rosją sugeruje także okładka tygodnika.

W tekście w nieprawdziwy sposób przedstawiono też Samorządową Kartę Praw Rodzin promowaną przez Instytut Ordo Iuris. Zdaniem Pawlickiej, dokument ma wpływać na ograniczanie działalności niektórych grup społecznych. Karta miałaby też być powszechnie nazywana „strefą wolną od LGBT”. Żadna jednostka samorządowa w Polsce nie ogłosiła się taką „strefą”. 

Nieścisłości artykułu idą tak daleko, że wielokrotnie błędnie napisane zostało nazwisko jednej z rozmówczyń Pawlickiej. Co więcej, autorka powołuje się na twierdzenia dziennikarza Tomasza Piątka. Jest to autor książki „Heroina”, w której przyznał się do zażywania narkotyków. W związku z jego tekstami na temat Ordo Iuris zamieszczonymi na portalu gazeta.pl, toczy się pozew o naruszenie dóbr osobistych.


- pisze Ordo Iuris

Źródło: OrdoIuris.pl
  cyk

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura