Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, wziął udział w liturgii w intencji ojczyzny i prezydenta RP

Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W mszy świętej wziął udział m.in. przewodniczący Piotr Duda, szef Solidarności.
 Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, wziął udział w liturgii w intencji ojczyzny i prezydenta RP
foto. Marcin Żegliński

Liturgię w intencji ojczyzny i prezydenta RP Andrzeja Dudy koncelebrowali m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W eucharystii uczestniczył nowo zaprzysiężony prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród uczestników mszy byli też m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio reprezentował wicedziekan korpusu dyplomatycznego w Polsce Hasan Aziz Hasanov.

Nawiązując w homilii do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przewodniczący KEP powiedział, że władza z swej natury pochodzi od Boga i w związku z tym rządzenie winno być pojmowane jako służba. "Kard. Wyszyński podkreśla, że służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu, której nam zawsze potrzeba"

"Według kard. Wyszyńskiego podstawowym motywem jedności jest wiara w Boga. To wiara w Boga, zjednoczyła nas u zarania naszej państwowości i jednoczy przez wieki – katolików, prawosławnych, protestantów i żydów"


– powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki podkreślił, że służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów

"Według czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce"


– powiedział przewodniczący KEP. Zaznaczył, że "nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia".

W imieniu Kościoła w Polsce przewodniczący KEP wyraził "uznanie dla wszystkich osób, które podejmują się służby państwowej". Oświadczył, że

"Kościół uznaje za godną pochwały i szacunku pracę tych, którzy dla posługi ludziom poświęcają swoje siły dobru państwa i podejmują się tego trudnego obowiązku".


Zwrócił uwagę, że zgodnie z nauczaniem Kościoła ci, którzy zajmują się polityką, nie powinni myśleć o własnej wygodzie lub zyskownym stanowisku.

"Niech występują przeciw uciskowi ze strony jednostki lub samowładztwu i nietolerancji partii politycznej, działając roztropnie i nienagannie pod względem moralnym, a niech poświęcają się dobru wspólnemu w duchu szczerości i słuszności, owszem z miłością i odwagą polityczną"

– powiedział abp Gądecki.

Abp Gądecki przyznał, że "każdy zaprzysiężony prezydent staje się dla wielu ludzi podmiotem zazdrości". "Z góry wiadomo, że człowiek będzie bez przerwy wystawiony na ataki, ośmieszanie, że będą mu przypisywać najgorsze intencje" – zauważył kaznodzieja.

Przywołując słowa św. Pawła Apostoła, przewodniczący KEP przypomniał również, że katolicy są zaproszeni do modlitwy za wszystkich sprawujących władzę, aby "prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością".

"Dziękujemy Tobie Wszechmogący Boże, władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać panu prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny i spraw, aby – wypełniając sumiennie swoje obowiązki – kierował się Twoją wolą i zapewnił Polakom wolność, ład i pokój"


– podsumował abp Gądecki.

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda oddał hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. Złożył wiązankę przed tablicą Lecha Kaczyńskiego. Następnie w krypcie archikatedry złożył kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, Ignacego Paderewskiego, jak również przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Złożył także wiązanki na grobie prymasa Polski abpa Józefa Glempa i przy sarkofagu prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/ 


Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura